Warszawa. O wielkim aktorze niekonwencjonalnie. Alojzy Żółkowski od A do Ż
Dziś o godz. 18.00 zapraszamy do Instytutu Teatralnego na spotkanie w ramach cyklu "Mówiona Encyklopedia Teatru Polskiego", poświęcone Alojzemu Gonzadze Żółkowskiemu - jednemu z najwybitniejszych aktorów XIX w., dzisiaj niemal zapomnianemu w dziejach polskiej kultury.
Jak uchwycić uwielbienie, jakim obdarzała Alojzego Gonzagę Żółkowskiego publiczność i krytyka? Jak pokazać jego dorobek? Może przez unikalne przedmioty i rzeczy, które go otaczały? Właśnie z takim zadaniem zmierzy się dr Agnieszka Wanicka i zaproszeni przez nią goście.
Punktem wyjścia podczas spotkania poświęconego aktorowi będzie to, co zostało zapisane, zapamiętane i przechowane - od dzienników i listów, poprzez rekwizyty i przedmioty, które otaczały aktora. Spróbujemy opowiedzieć jego historię od A do Ż, traktując literę jako pretekst do opowiedzenia wyjątkowej historii o wyjątkowym człowieku. "A" jak "aktor", "R" jak "rola", "S" jak spisek"...
A dlaczego właśnie Alojzy Gonzaga Żółkowski? Dlatego że był jednym z największych polskich aktorów, może jedynym, którego w XIX wieku - gdy słowo to miało swoje realne znaczenie - nazwano geniuszem. Całe życie związany z Warszawą, wręcz ucieleśniający to miasto, był uwielbiany przez publiczność, wychwalany przez krytykę. A jednak dziś niemal nie istnieje w dziejach polskiej kultury, nawet w środowisku teatralnym pamięć o nim jest nikła.
Unikalna formuła tego kameralnego spotkania będzie niecodzienną podróżą śladami wybitnego i zapomnianego artysty wśród odkurzonych przedmiotów i głosów innych o nim.
Dr Agnieszka Wanicka z UJ od lat próbuje zrozumieć jego fenomen i przywrócić należne mu miejsce w historii. Ona też przygotowała i poprowadzi spotkanie, w czasie którego wraz z zaproszonymi gośćmi (m.in. prof. Haliną Waszkiel z Akademii Teatralnej) spróbuje ożywić pamięć o Żółkowskim.
Wstęp wolny.