Artykuły

Radom. Pierwsze czytanie bajki Leszka Kołakowskiego "Ośmiornica"

W środę w samo południe po raz ósmy otwarto "Okna" - Radomski Festiwal Filozofii im. prof. Leszka Kołakowskiego. Na tarasie muzeum im. Jacka Malczewskiego odczytana została bajka filozofa "Ośmiornica".

Bajka, która powstała w nieznanych okolicznościach, wreszcie doczekała się druku. Profesor Kołakowski pozostawił tekst niedokończonym, więc Resursa ogłosiła konkurs na ciąg dalszy...

Skąd się wzięła "Ośmiornica"? Jak we wstępie do książeczki wydanej przez Radomskie Towarzystwo Naukowe opowiadają Tamara i Agnieszka Kołakowskie, natrafiły na niedokończony rękopis przy porządkowaniu papierów Leszka Kołakowskiego. Bajka "pochodzi prawdopodobnie z wczesnych lat 60. minionego wieku. Nie wiemy, dlaczego autor jej nie skończył."

Rodzina zmarłego profesora wspólnie z Resursą ogłosiła konkurs dla uczniów radomskich gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych na najlepsze zakończenie "Ośmiornicy". Liczyła się oryginalność, dobra polszczyzna i wyobraźnia. Zgłoszono ponad 20 propozycji zakończenia.

Resursa ogłosiła też konkurs plastyczny na projekt okładki do książeczki, na który wpłynęło ponad 100 prac.

Jury jednogłośnie wybrało pracę Pauliny Krajewskiej jako najlepsze zakończenie i uzupełnienie bajki oraz pracę Katarzyny Krzyszkowskiej jako najlepszy projekt okładki.

Bajkę z nagrodzonym zakończeniem zaprezentowali w środę aktorzy Teatru Poszukiwań z Resursy.

Jeszcze w środę o godz. 17 w Muzeum Sztuki Współczesnej (Rynek 4/5) otwarcie wystawy malarstwa, rzeźby, grafiki i rysunków "Zbrodnia i kara. Czy możliwa jest sprawiedliwość?", a także wystawy projektów ławeczki-pomnika Leszka Kołakowskiego w Radomiu.

W czwartek o godz. 12 w amfiteatrze przy pasażu Leszka Kołakowskiego otwarta debata o sprawiedliwości z udziałem Agnieszki Kołakowskiej, prof. Tomasza Wiśniewskiego, dr Andrzeja Ziółkowskiego oraz laureatów XXVIII Olimpiady Filozoficznej i wręczenie Nagrody im. Leszka Kołakowskiego i Gminy Miasta Radomia. O godz. 13.30 w tym samym miejscu "Adam i Ewa" według Marka Twaina, inscenizacja przygotowana przez uczniów II LO im. Marii Konopnickiej. O godz. 18 w sali kameralnej "Resursy" "Protagonista" - spotkanie z radomskim filozofem prof. Cezarym Mordką i premiera jego książki. O godz. 19 w Resursie ,,Rozmowa z diabłem doktora Lutra w Wartburgu 1521" - monodram Teatru Poszukiwań.

W piątek o godz. 12 w Resursie gra miejska z nagrodami "Radomskimi śladami Leszka Kołakowskiego". O godz. 18 "Spadający nóż" - spotkanie autorskie ze Zbigniewem Mentzlem i promocja najnowszej książki pisarza. Godzinę później "Machiavelli pragmatyk" - premiera spektaklu Teatru Poszukiwań. W niedzielę o godz. 18 koncert "Mów spokojniej" - najnowszy projekt artystyczny Włodka Pawlika i Adama Zagajewskiego.

Wstęp na wszystkie wydarzenia, poza seansami filmowymi, jest wolny.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji