Artykuły

T-shirt czyli amerykański sen nie dla każdego

"Historia t -shirtu, czyli jak dobrze urodzić się na Zachodzie"Jana Czaplińskiego i Krzysztofa Szekalskiego w Teatrze Współczesnym w Szczecinie. Pisze Ewa Koszur w Głosie Szczecińskim.

Spektakl "Historia t-shirtu" na małej scenie Malarnia Teatru Współczesnego zyskał uznanie szczecińskiej publiczności.

Jak prezentują się nasze ubrania? Są markowe czy "zwykłe"? Co nich wiemy? - pyta dziewczyna ubrana w t-shirt z angielskim nadrukiem. Ważne, żeby dobrze wyglądać - przekonuje widzów. Weźmy takie t- shirty. Są różne - wykonane z lepszych i zwykłych materiałów. Kryje się za nimi często ciężka, po-nadludzka praca szwaczek z Bangladeszu. Czasem owe pracownice są niepełnoletnie, co skrzętnie ukrywają kapitaliści - właściciele fabryk. Dlaczego, pomimo niewolniczej często pracy, szwaczki wydają się szczęśliwe i się uśmiechają? Zakładając koszulkę nie zdajemy sobie sprawy, iż wartość pracy owych kobiet z Dalekiego Wschodu wynosi niespełna dolar.

W spektaklu Jana Czaplińskiego i Krzysztofa Szekalskiego pt. "Historia t -shirtu, czyli jak dobrze urodzić się na Zachodzie", wyreżyserowanym przez Małgorzatę Wdowik, wiele się dowiemy o t-

shirtach, opatrzonych najróżnorodniejszymi hasłami - na przykład "Fuck you" czy "Bóg, honor, ojczyzna" lub "Zakaz pedałowania". Wymarzone , często z górnej półki, koszulki nierzadko kończą swój żywot w koszu na śmieci.

Czworo aktorów: Adrianna Janowska - Moniuszko, Magdalena Wrani - Stachowska, Maciej Litkowski oraz niepełnoletnia Maria Walich zwracają się też do publiczności, wystawiając ich czasem na próbę cierpliwości. Jaki powinien być spektakl - pytają. Jesteście świetną publicznością - zapewniają. A świat, jak wiadomo, jest teatrem.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji