Artykuły

Wrocław. Wykład Joanny Krakowskiej w Instytucie Grotowskiego

"Teatr ze skutkiem, czyli o polityczności" to tytuł wykładu, który 17 czerwca wygłosi dr Joanna Krakowska w ramach Otwartego Uniwersytetu Poszukiwań.

Z historii teatru polskiego po wojnie można wyprowadzić kilka strategii politycznych, znamionujących tyleż zaangażowanie, co jego brak, które także w teatrze najnowszym aktualizowały się lub dewaluowały. Na ile modele społeczne, w jakich funkcjonuje teatr i sposób zdefiniowania władzy, wpływają na kształt teatru problematyzującego własne zaangażowanie?

Zaangażowanie ponad teatr bywa doświadczeniem zarówno artystów, jak i badaczy i krytyków. Nie ma teatru niepolitycznego, są tylko różne definicje polityczności i różne formy politycznego uprawiania/opowiadania teatru. W praktyce, paradoksalnie, największe konsekwencje polityczne pociąga za sobą brak zaangażowania - ostentacyjna apolityczność reprodukuje iluzje, kompromitując wszelkie działanie. Można zatem powiedzieć odwrotnie - nie ma teatru politycznego per se, jest natomiast teatr ze skutkiem politycznym. Zawsze jakimś. Sesja poświęcona będzie więc przesłankom zaangażowania i jego skutkom w teatrze ponad teatrem.

17/06/2016 {piątek} 18:00

Sala Kinowa

Wstęp wolny

***

dr Joanna Krakowska - pracuje w Instytucie Sztuki PAN, jest wicenaczelną miesięcznika "Dialog". Współautorka (z Krystyną Duniec) książek Soc i sex. Diagnozy teatralne i nieteatralne (Warszawa 2009) oraz Soc, sex i historia (Warszawa 2014); współredaktorka amerykańskiej antologii polskiego dramatu (A)pollonia. Twenty-First Century Polish Drama and Texts for the Stage (Warszawa 2014). Wydała też monografię Mikołajska. Teatr i PRL (Warszawa 2011), która była nominowana do nagród literackich Nike, Gryfia oraz Nagrody Historycznej im. Kazimierza Moczarskiego. W Instytucie Teatralnym w Warszawie prowadziła projekt "Teatr publiczny. Przedstawienia" i kieruje grantem "HyPaTia. Historia Polskiego Teatru. Feministyczny projekt badawczy".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji