Artykuły

Gorzów Wlkp. "Wyzwolenie" na 60-lecie sceny

Premiera "Wyzwolenia" Stanisława Wyspiańskiego, w reżyserii Andrzeja Rozhina, Teatr im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim rozpocznie w sobotę obchody jubileuszu 60-lecia - poinformował PAP dyrektor teatru, Jan Tomaszewicz.

Na sobotnią premierę w reżyserii byłego dyrektora gorzowskiego teatru zaproszono wielu ludzi związanych niegdyś z tym teatrem. Sam Rozhin tego dnia obchodzi jubileusz 45-lecia pracy artystycznej, a w teatralnej galerii zaprezentowana zostanie wystawa dokumentująca jego pracę.

Obok Andrzeja Rozhina, do współpracy przy realizacji kolejnych premier z okazji jubileuszu, zaproszono kilka innych osób związanych wcześniej z gorzowskim teatrem m.in. Ryszarda Majora, Marka Mokrowieckiego.

Historię teatru przypomną także wystawy w wyremontowanej Galerii Teatralnej w okrągłym foyer na piętrze. Po prezentacji dorobku Andrzeja Rozhina przewidziano tam ekspozycje zdjęć teatralnych, projektów scenografii i kostiumów, plakatów i wielu innych pamiątek.

Bezpośrednio po zakończeniu wojny w ocalałym budynku poniemieckiego teatru w Gorzowie polscy osadnicy organizowali najpierw koncerty, a potem przedstawienia amatorskie.

Od 1946 roku działalność rozpoczął teatr miejski. Początkowa nadano mu imię Józefa Korzeniowskiego. Po dwóch latach patronem sceny został Juliusz Osterwa, a przez kolejne lata teatr był filią Państwowego Teatru Polskiego w Poznaniu

W 1960 roku doszło do powołania w Gorzowie państwowej sceny. 4 listopada odbyła się premiera "Balladyny" J. Słowackiego w Państwowym Teatrze im. Juliusza Osterwy, dając podwaliny stałej instytucji kultury.

Ważnym etapem w historii gorzowskiej sceny była dyrekcja Andrzeja Rozhina (1974-77). W teatrze debiutowaliwówczas w roli reżyserów m.in. Bogdan Cybulski i Agnieszka Holland.

Od 2002 r. dyrektorem i kierownikiem artystycznym jest Jan Tomaszewicz. Obecnie w teatrze im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim pracuje 67 osób.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji