Artykuły

Gdańsk. "Bajki robotów" wg Lema w Miniaturze

Sztukę "Bajki robotów" na podstawie utworów Stanisława Lema, w reżyserii Romualda Wiczy-Pokojskiego, wystawi Teatr Miniatura w Gdańsku. Muzykę do spektaklu skomponował Andrzej Smolik. Premiera przedstawienia odbędzie się w niedzielę.

Wicza-Pokojski powiedział, że spektakl jest adaptacją opowiadań z tomów "Bajki robotów" i "Cyberiada" Stanisława Lema.

- Dlaczego zdecydowałem się na inscenizację "Bajek robotów"? Kiedy nasza Ziemia wydaje się coraz bardziej smutna i pojawiają się różne, globalne konflikty, to pomyślałem, że może nadszedł czas, że warto jest posłuchać maszyn - powiedział reżyser, który jest dyrektorem Teatru Miniatura.

Przyznał, że miał też osobisty powód, aby sięgnąć po twórczość Lema.

- Pamiętam jak w szkole podstawowej mocno czekałem na "Bajki robotów". I kiedy zaczęliśmy je w końcu omawiać, to byłem trochę rozczarowany, nie tyle ich treścią, ale brakowało mi wtedy dystansu, którego jest dużo u Lema. I dlatego m.in. zdecydowałem się, aby w spektaklu znalazła się bajka o Globaresie i mędrcach, gdzie król zastanawia się, czy kosmos może być śmieszny. Chcę pokazać Lema również od tej strony, żartu i humoru - podkreślił Wicza-Pokojski.

Przygody głównych bohaterów opowiedziane zostaną w spektaklu za pomocą tradycyjnych lalek, robotów, obiektów kinetycznych i maszyn. W spektaklu wystąpi czworo aktorów.

- Mechatronika w naszym przedstawieniu ma jednak subtelny charakter. Nasze roboty wyglądają tak jakby zostały sklecone w domowym warsztacie. Nie żadne hi-tech, ale technologia codzienna, która jest w zasięgu ręki. Głównym elementem scenografii będzie UFO, które wyląduje na scenie - dodał reżyser.

W spektaklu wykorzystany zostanie również theremin. To instrument elektroniczny, na którym się gra, bez dotykania go. Został wynaleziony w 1919 r. przez rosyjskiego fizyka Lwa Termena.

Wicza-Pokojski pełni funkcję dyrektora Teatru Miniatura od listopada 2011 r. Jest absolwentem Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie. W 1991 r. założył autorski Teatr Wiczy, w którym zrealizował ponad 20 spektakli - scenicznych i plenerowych. W latach 1994-97 pracował w Instytucie Teatru Narodowego i Teatrze Narodowym, gdzie współtworzył pierwszą impresaryjną scenę teatralną w Polsce - Teatr Mały.

W gdańskiej Miniaturze Wicza-Pokojski wyreżyserował spektakl "Baltic. Pies na krze", który miał premierę w grudniu 2012 r. W 2013 r. zrealizował zaś na podstawie baśni Hansa Christiana Andersena "Brzydkie kaczątko", w technice teatru cieni uznane za najlepsze przedstawienie teatru lalkowego sezonu 2013/2014 przez Jacka Kopcińskiego, redaktora miesięcznika "Teatr" oraz nagrodzone podczas Harmony World Puppet Carnival 2014 w Bangkoku.

Autorem muzyki do "Bajki robotów" jest Andrzej Smolik, uważany za najbardziej uznanego producenta muzycznego w Polsce. Muzyk, oprócz produkcji utworów i albumów dla innych artystów takich jak Kasia Nosowska, Maria Peszek, Artur Rojek i Tomasz Stańko, wydaje też swoje autorskie płyty.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji