Artykuły

Gdynia. Czytanie sztuki Sandry Szwarc "Supernova Live"

Dziś, godz. 16.45 w Teatrze Miejskim Gdyni, w ramach finału dziewiątego konkursu o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną, odbędzie się czytanie sztuki Sandry Szwarc "Supernova Live" w reżyserii Małgorzaty Warsickiej. Zwycięzcę GND poznamy 29 maja podczas uroczystej gali.

"Supernova Live" walczy o główną nagrodę konkursu wynoszącą 50 tysięcy złotych.

Obsada: Agnieszka Bała, Marta Smuk, Maciej Sykała, Maciej Wizner, Marcin Kalisz oraz Karol Nepelski - muzyka

Według Anny Zalewskiej-Uberman z Komisji Artystycznej GND konkursowa sztuka Sandry Szwarc to czarna komedia napisana w rytmie rap, zainspirowana kryminalną legendą Nowej Huty. Akcja sztuki dzieje się na przełomie lat 40. i 50. XX wieku. W ogniu rewolucyjnych przemian (wymuszonej urbanizacji i wzmożonej industrializacji) rodzi się nowe miasto: "kute na siłę, kiłę i mogiłę" przez: "las rąk narodowych". U stóp monumentalnego pomnika Lenina i tuż obok starego grodu Kraka, rozbłyska gwiazda socjalizmu: "miasto, nówka sztuka, nówka huta", w którym grasują "bestie z Hadesu" i trup ściele się gęsto. Absurdalne śledztwo, rodem z kryminałów klasy D, prowadzi niedorzeczny bohater: "sierżant lwie serce () ukuty ze stali narodowej". Milicjant Twardowski, ludowy Iron Man, napotyka na swojej drodze barwnych "lokalsów": Panią Leokadię - "mięsną trendsetterkę", Piękną Edytę - śpiewaczkę knajpianą z baru "Meksyk", miejscową Dulcyneę... i prawdziwych ludożerców. W dramacie Sandry Szwarc na moment ożywają duchy PRL-u. Z mozaiki złożonej z fragmentów ówczesnych kronik filmowych, komunikatów prasowych, rysunków i piosenek - cytowanych przez autorkę, wyłania się gęba socrealizmu. W ową językową propagandę sukcesu wdziera się jednak od pierwszych stron dramatu, inny, społecznie zaangażowany, interwencyjny język - muzyka rap. Mc Osiedle, Hypeman i Laska - odjazdowi wodzireje i kreatorzy świata przedstawionego, idą pod prąd propagandowej narracji i demaskują system. W ich monologach Nowa Huta przestaje się rymować z Utopią. "Czerwone miasto" tak naprawdę jest piekłem na ziemi i "złą wylęgarnią", które jednak na szczęście, jak to w bajkach bywa, okazuje się efemerydą, kolosem na glinianych nogach.

Wstęp na czytanie jest wolny.

Sandra Szwarc (1989) jest absolwentką Akademii Muzycznej w Gdańsku, wiedzy o teatrze Uniwersytetu Gdańskiego oraz Południowobałtyckiej Akademii Teatru Niezależnego. Jej debiutancka sztuka "Von Bingen. Historia prawdziwa" (finalistka ubiegłorocznej GND) miała swoją prapremierę w marcu 2015 w Teatrze Gdynia Główna (Teatr Czarny Kwadrat, reż. Błażej Tachasiuk). Słuchowisko zrealizowane na jej podstawie przez Teatr Polskiego Radia w reżyserii Waldemara Modestowicza zostało zakwalifikowane do finału jubileuszowego XX festiwalu Prix Marulic w Chorwacji. Wygrało też tegoroczny Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry". Autorka współpracuje z Teatrem Miniatura w Gdańsku, gdzie zajmuje się wykonywaniem muzyki na żywo do spektaklu "Krzyżacy".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji