Artykuły

Zelnik i dwóch Karskich

W środę 25 maja w siedleckim CKiS odbędzie się ogólnopolska premiera spektaklu o Janie Karskim, kurierze i emisariuszu Polskiego Państwa Podziemnego.

Przedstawienie Blizny pamięci jest oparte na słuchowisku Antoniego Wincha Plamy w pamięci oraz dramacie Blizny wolności. Autorem tego ostatniego jest Jacek Ryś — syn Zbigniewa Rysia i bratanek aktorki Zofii Rysiównej, biorących udział w akcji odbicia Karskiego z hitlerowskiego szpitala w Nowym Sączu. Sztuka opowiada o życiu i misji Jana Karskiego, ps. „Witold". Jesienią 1942 r. Karski w tajnej misji przedostał się do Wielkiej Brytanii, by jako pierwszy poinformować Zachód o eksterminacji Żydów, licznych nazistowskich obozach zagłady na terenie Polski oraz przybliżyć strukturę Polskiego Państwa Podziemnego.

Reżyserem i scenarzystą Blizn pamięci jest jeden z najwybitniejszych polskich aktorów, Jerzy Zelnik. Do stworzenia spektaklu zachęcił go Sebastian Ryś. To syn Jacka Rysia i aktor młodego pokolenia, ostatnio występujący w filmie Historia Roja.

Spektakl, który będzie mieć swoją prapremierę w Siedlcach, jest historią opowiadaną z dwóch perspektyw: młodego Karskiego, wrzuconego w wir działań wojennych (S. Ryś) i Karskiego u schyłku życia, do którego powracają wciąż żywe obrazy okupacji (J. Zelnik).

— Dwa nurty narracji dopełniają się, wchodzą ze sobą w dialog i wzajemnie się komentują, oddając pełen wewnętrznych napięć nurt ludzkiego życia. Powstaje niezwykle poruszająca wypowiedź o ludzkim wymiarze historii i bohaterstwa — mówią twórcy przedstawienia.

Premiera sztuki na deskach Sceny Teatralnej Miasta Siedlce odbędzie się 25 maja o godz. 19.00.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji