Artykuły

Warszawa. Akcja Popieramy#AktorzyTeatruStudio

13 maja o godz. 16.30, z inicjatywy Zarządu Głównego Związku Zawodowego Aktorów Polskich (ZZAP) i Komisji Zakładowej ZZAP Teatru Studio odbyła się akcja medialna Popieramy#AktorzyTeatruStudio.

Zaproszenie do przybycia na Plac Defilad w Warszawie skierowane było do środowiska artystycznego, które chciałoby zamanifestować swoje wsparcie dla zespołu aktorskiego Teatru Studio, a przede wszystkim okazać swój niepokój odnośnie przeprowadzonych tam niekorzystnych dla zespołu artystycznego zmian, w tym zwolnień aktorów. Punktem kulminacyjnym wydarzenia było wykonanie wspólnego zdjęcia wszystkich przybyłych aktorów na tle wejścia głównego do teatru z olbrzymim transparentem przedstawiającym hasło akcji. W wydarzeniu wzięło udział około 70 osób, w tym, m.in. Dominka Ostałowska, Wojciech Malajkat, Bartosz Opania, Monika Obara, Mirosław Zbrojewicz, Marcin Bosak, Bartosz Żukowski, Modest Ruciński czy Eryk Kulm. Uczestnicy akcji wykonali sobie również zdjęcia indywidualne, na których wyrazili poparcie dla idei spotkania. Choć do osiągnięcia pełnej satysfakcji z przeprowadzonej akcji na drodze stanął ulewny deszcz, sprawił on jedynie, iż akcja musiała być przeprowadzona dosyć szybko.

Akcja Popieramy#AktorzyTeatruStudio była wynikiem niepokoju środowiska, spowodowanego konfliktem pomiędzy dyrekcją Teatru a zespołem artystycznym Teatru Studio. W jego tle widnieją plany Ratusza co do zmian w polityce kulturalnej Warszawy zawarte w "Diagnoza potencjału podmiotów kultury w zakresie realizacji Programu Rozwoju Kultury 2020". Dokument ten zawiera także sugestię rezygnacji, ze względów ekonomicznych, z utrzymywania stałych zespołów w teatrach miejskich. Co więcej rekomenduje prowadzenie działań animacyjnych oraz edukacyjnych w teatrach jako dodatkową działalność bez gwarancji, że nie zakłóci ona realizacji najważniejszego celu dla którego istnieje teatr: powstawania spektakli. Przykładem marginalizacji "teatru w teatrze" jest obecny kryzys w Studio. Nasza akcja jest zatem pierwszym, wyraźnym sygnałem wysłanym ze środowiska aktorskiego w stronę włodarzy miasta przeciwko takim planom.

Fotorelację z tego wydarzenia, bieżące sprawy odnośnie sytuacji w warszawskim Tetrze Studio, działalność Związku Zawodowego Aktorów Polskich jak i inne wydarzenia dotycząca środowiska aktorskiego można śledzić na stronach facebook'owych: Związek Zawodowy Aktorów Polskich Zarząd Główny oraz Aktorzy Teatru Studio.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji