Artykuły

Katowice-Gdynia. Teatr Śląski gościem specjalnym XI R@Portu

Kultura ze Śląska w osobnym nurcie festiwalowym na teatralnym R@Porcie w Gdyni. Obrazy Erwina Sówki, spektakl na podstawie prozy Szczepana Twardocha, sceniczny Rysiek Riedel, modernistyczny spacer po Katowicach czy Śląsk w obiektywie najlepszych fotografów-reportażystów znalazły się w programie wydarzenia.

Teatr Śląski został zaproszony jako specjalny gość na 11. Festiwal Sztuk Współczesnych R@Port w Gdyni - spektakl "Morfina" w reż. Eweliny Marciniak zainauguruje festiwal, a zakończy go "Skazany na bluesa" (na zdjęciu) w reż. Arkadiusza Jakubika w niedzielę 29 maja. Ważnym wydarzeniem będzie debata o teatralnym cyklu "Śląsk święty/Śląsk przeklęty", w której udział weźmie Robert Talarczyk, dyrektor katowickiej sceny. W Gdyni odbędzie się także wykład o sztuce naiwnej, a dzięki uprzejmości katowickiej Galerii Szyb Wilson pokazane zostaną obrazy Erwina Sówki. W Muzeum Miasta Gdyni, które promuje tamtejszy szlak architektury modernistycznej, obędzie się spotkanie o bliźniaczej inicjatywie z Katowic - spacerowniku po modernie ze Śląska. W Teatrze im. Gombrowicza na tydzień zostaną także udostępnione fotografie teatralne i reportażowe dotyczące takich sztuk jak "Czarny ogród" czy "Piąta strona świata". Istotną częścią festiwalu jest Konkurs o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną, w której jednym z jurorów w tym roku jest Artur Pałyga, wcześniejszy laureat tego wyróżnienia, dramaturg Teatru Śląskiego.

Przez tydzień Teatr Śląski stanie się ambasadorem kultury regionu, w którym lokalność od lat jest niezwykle ważnym tematem podejmowanym przez współczesnych twórców.

Obecność Śląska w Gdyni Jacek Sieradzki, dyrektor artystyczny festiwalu, tak uzasadnia widzom:

"Robert Talarczyk, szef Teatru Śląskiego im. Wyspiańskiego w Katowicach od 2013 roku, tematem przewodnim swej dyrekcji uczynił badanie, oglądanie i opukiwanie ze wszystkich stron tożsamości Ślązaków. Przyglądanie się jej meandrom historycznym, jej odrębności, jej kompleksom, wielkościom i śmiesznostkom. Postawił społeczności, w której sam żyje, cudowne teatralne lustro - cudowne bo pozwalające przeglądać się pod bardzo różnymi kątami, niekiedy odjeżdżającymi w szalony kosmos. Zaczął swoim własnym przedstawieniem, Piątą stroną świata, adaptacją autobiograficznej powieści Kazimierza Kutza, od którego dostał błogosławieństwo na grzebanie się w śląskich sprawach. Potem była cała seria spektakli, wśród nich Morfina według powieści Szczepana Twardocha czy Skazany na bluesa, rzecz o Ryśku Riedlu, liderze zespołu Dżem, włożona w niesamowite ramy malarskiej wyobraźni śląskich prymitywistów. Dochodziły kolejne tytuły. (...) Chcielibyśmy zatem, wspólnie z gośćmi z południa, pokazać Państwu domknięty projekt scenicznego penetrowania wyrazistej, mocnej kultury, ciężko doświadczonej przez historię, nieprawdopodobnie witalnej, a jednocześnie tkwiącej po uszy w krępujących stereotypach, czasem grzęznącej w przaśnym samozadowoleniu. (...) zapraszamy na audiowizualną prezentację dorobku katowickiego teatru ostatnich lat i na debatę z udziałem twórców o blaskach i cieniach, sukcesach i niepowodzeniach tego śląskiego portretu wielokrotnego. Z którego i mieszkańcy innych krain, niechby i z drugiej strony Polski mogą się wiele o sobie - tak, tak, o sobie dowiedzieć."

11. Festiwal Sztuk współczesnych R@Port w Gdyni potrwa od 23 do 29 maja 2016 r. Organizatorem jest Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji