Artykuły

Wspólnota, kobiety i pozy

Przed Teatrem Polskim będziemy próbować jadalnych dzikich roślin, o swojej codzienności opowiedzą kobiety — matki i muzułmanki mieszkające w Poznaniu. To wszystko i jeszcze więcej — od piątku, na festiwalu Bliscy Nieznajomi.

Po poprzednich edycjach, których bohaterami byli m.in. „Wykluczeni", „Ojcowie" czy „Przechodnie", w tym roku twórcy festiwalu w Teatrze Polskim skupili się na napisie „Naród sobie", widniejącym na fasadzie budynku. Maciej Nowak, dyrektor artystyczny teatru, już na początku sezonu zapowiadał, że chciałby się dowiedzieć, co się dziś za tymi słowami kryje. — Jeśli tylko ślepy nacjonalizm, to może lepiej ten napis skuć? — sugerował podczas konferencji jesienią.

Czy naród na pewno powinien być „sobie"? Co to jest „wspólnota" i jak można ją realizować poprzez teatr? Takie pytania zadawać będą sobie i widzom twórcy i goście festiwalu. Jego nową dyrektorką została w tym roku Agata Siwiak — kuratorka, producentka, wykładowczyni UAM, znana m.in. z projektu „Wielkopolska: Rewolucje".

Kobiety kobietom

Tegoroczna, dziewiąta edycja Bliskich Nieznajomych odbędzie się między 13 a 19 maja. Została podzielona na trzy bloki.

Bardzo ciekawie zapowiada się cykl „Wspólnota: Kobiety", w ramach którego poznańskie animatorki kultury, kuratorki i działaczki społeczne razem z zaproszonymi artystami skupią się na temacie kobiet i kobiecej sztuki.

W najbliższą niedzielę o godz. 17 przed Teatrem Polskim będzie można wziąć udział w niecodziennej uczcie. Na stół trafią dzikie jadalne rośliny. Spotkanie to pomysł artystki Agaty Bielskiej. Dołączyć może każdy, ale lepiej się zawczasu zgłosić, bo ilość miejsc jest ograniczona.

Zapisać warto się też na spotkanie z muzułmankami mieszkającymi w Poznaniu (24 maja, godz. 18, foyer teatru). Rozmowę poprowadzi Natalia Mazur — dziennikarka „Gazety Wyborczej" w Poznaniu. W sobotę 21 maja o godz. 17 będzie moderatorką debaty „Rodzicielstwo w trudnych czasach", z udziałem socjolożki Mai Brzozowskiej-Brywczyńskiej, pedagożki i socjolożki Iwony Chmury-Rutkowskiej i Aleksandry Sołtysiak-Łuczak ze Stowarzyszenia Kobiet „Konsola". O czym będą rozmawiały? — Póki starcza ci sił, pieniędzy, sprytu, inwestujesz w dziecko. Są też rodzice, którzy rozmaitych kapitałów mają mniej. Społeczeństwo, którego problemem już jest rozwarstwienie, rozwarstwia się jeszcze bardziej. Jak nie dać się zwariować jako rodzic? Jak wychowywać dzieci, których dzieciństwo będzie szczęśliwe, a gdy dorosną, będą umiały stworzyć solidne, egalitarne społeczeństwo? — zapowiada Natalia Mazur. W programie wieczoru także otwarty performance O, Matko Oli Kozioł (wstęp na debatę — 1 zł).

Bardzo ciekawie zapowiada się też wykład performatywny „Wspólnota zmysłów" Agaty Kiedrowicz (18 maja, godz. 19, Duża Scena, wstęp 1 zł), czy instalacja Mnemozyne Anny Królikiewicz w loży reprezentacyjnej teatru (będzie czynna również podczas spektaklu Krakowiacy i Górale 25, 27, 28, 29 maja o godz. 19).

Jak głupieją artyści?

Drugi festiwalowy blok — „Wspólnota: Teatr" — obejmie spektakle odwołujące się do samej instytucji teatru. Wśród zaproszonych przedstawień znalazła się m.in. słynna już Wycinka z Teatru Polskiego we Wrocławiu w reżyserii Krystiana Lupy. Spektakl, na podstawie powieści Thomasa Bernharda, opowiada o spotkaniu grupy artystów, niegdyś buntowników, dziś konformistów i celebrytów. Wycinka została przez wielu uznana za jeden z najważniejszych spektakli ostatnich 20 lat. Wszyscy zgodnie chwalili fenomenalne role aktorskie. — Ten spektakl mówi o kompromitacji artystów. O tym, jak zawodzą nawet siebie samych, jak głupieją i kamienieją w pretensjonalnych pozach, łasi na poklask konformiści, dostawcy bon motów — pisał recenzent „Wyborczej" Witold Mrozek po premierze jesienią 2014 r.

W Poznaniu spektakl zobaczymy 23 maja o godz. 18 w hali nr 2 MTP. Nadal można kupować bilety — kosztują od 40 do 110 zł.

Wciąż są też bilety (w cenie 30 i 40 zł) na Drugi spektakl Anny Karasińskiej, który zobaczymy w Malarni Teatru Polskiego. Poza premierowym pokazem inaugurującym festiwal (który już się wyprzedał) twórcy pokażą go jeszcze 14, 15, 17 i 18 maja.

O Rzezi Wołyńskiej

Trzecim festiwalowym blokiem tematycznym będzie „Wspólnota: Miejsca". Z Bydgoszczy do Poznania przyjedzie Swarka w reżyserii Katarzyny Szyngiery, pierwszy spektakl, który podejmuje temat Rzezi Wołyńskiej. Szyngiera, podczas realizacji Swarki współpracowała z reporterem Mirosławem Wlekłym. Bilety — 20 i 30 zł.

Mikołaj Mikołajczyk, razem z seniorami z Zakrzewa, zaprezentuje Projekt Dekalog czyli folwarczne imaginarium (bilety 10 i 20 zł), a Michał Borczuch razem z dziećmi z Szamocina pokaże spektakl Zostań, zostań inspirowany pieśniami Gustava Mahlera (w ramach akcji „Bilet za 400 groszy").

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji