Artykuły

Miasto Szczęśliwe - festiwal sztuki umilający mieszkańcom spędzanie sezonu wiosenno-letniego w mieście

Na początek Festiwalu Sztuki i Społeczności "Miasto Szczęśliwe" zobaczymy spektakl "Some use for your broken clay pots" Christophe'a Meierhansa. W kolejne weekendy będzie ogród społecznościowy w teatrze, koncert orkiestry warzywnej z Wiednia, spektakle, debaty, warsztaty i ul. Ząbkowska zamieniona w deptak bez samochodów.

Nowy festiwal na Pradze

To pierwsza edycja festiwalu, cyklu działań artystyczno-obywatelskich zaplanowanych od maja do sierpnia, który organizuje Teatr Powszechny wraz z różnymi instytucjami kultury i organizacjami pozarządowymi.

- Chcemy upomnieć się o takie wartości obywatelskie jak dialog, współpraca między instytucjami i mieszkańcami, demokratyczne zasady współżycia czy mądre organizowanie miejskiej przestrzeni - mówi dyrektor Powszechnego Paweł Łysak. - Zapraszamy polskich i zagranicznych artystów do działań w teatrze i tkance całej Warszawy. Liczne debaty, spektakle, wykłady, warsztaty i działania performatywne mają włączyć mieszkańców nie tylko w dyskusję o przyszłości miasta, ale także zachęcić do realnego budowania wspólnoty.

Filozofia w ogrodzie

Festiwal rozpocznie się w niedzielę spektaklem "Some use for your broken clay pots". Autor Christophe Meierhans, mieszkający w Brukseli szwajcarski muzyk i performer, wraz z grupą politologów i konstytucjonalistów stworzył projekt nowej konstytucji - spisane w 350 paragrafach zasady funkcjonowania społeczeństwa i państwa, w których odnajdziemy inspiracje między innymi greckim modelem ostracyzmu. Po spektaklu odbędzie się wykład Małgorzaty Grygielewicz o filozofii ogrodu i debata o zieleni miejskiej prowadzona przez Joannę Erbel.

Wiele wydarzeń festiwalowych będzie poświęconych roślinom i zieleni, a to dlatego, że przy teatrze powstać ma społecznościowy Ogród Powszechny. Tam mieszkańcy Pragi będą uprawiać kwiaty i warzywa, ale odbędą się też działania społeczne i artystyczne, warsztaty ogrodowego majsterkowania czy spotkania filozoficzne i koncerty.

Otwarciu ogrodu 22 maja towarzyszyć będzie rowerowa parada ogrodowa i występ Warsaw Improvisers Orchestra.

Wcześniej, 14 maja, na dziedzińcu Teatru Powszechnego wystąpi słynna Wiedeńska Orkiestra Warzywna.

Podczas festiwalu zobaczymy też wiele ciekawych spektakli, wśród nich głośne przedstawienie "Biała siła, czarna pamięć" z Teatru Dramatycznego w Białymstoku czy "Klęski w dziejach miasta" w reż. Weroniki Szczawińskiej z Teatru Bogusławskiego w Kaliszu. W czerwcu odbędą się spektakle z udziałem uchodźców w ramach międzynarodowego projektu ATLAS, a w lipcu spektakle z Maxim Gorki Theater w Berlinie. Będzie też przedstawienie Agnieszki Błońskiej poświęcone przyszłości warszawskiej Pragi pt. "Praskie si-fi", a także opera parkowa - "PARK-OPERA" stworzona przez kompozytora Wojciecha Blecharza z myślą o parku Skaryszewskim i rozgrywająca się w jego przestrzeni.

A od połowy lipca rozpocznie się druga edycja festiwalu Otwarta Ząbkowska.

- To kontynuacja naszej współpracy z praskimi organizacjami kultury, kolejna edycja ulicznego festiwalu, podczas którego zamykamy ulicę Ząbkowską dla ruchu samochodowego i otwieramy ją dla sztuki - opowiada Paweł Łysak. Na kilka tygodni Ząbkowska stanie się deptakiem i sceną teatralną, a sąsiadujące z nią podwórka, placyki i zaułki - kinem, teatrem, pracownią artystyczną, klubem poetyckim, miejscem zabawy i spotkań.

***

Spektakl "Some use for your broken clay pots"

Teatr Powszechny, Zamojskiego 20

niedziela 8 maja, godz. 18

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji