Artykuły

Lublin. Pomysły na urządzenie Teatru w Budowie

Wielofunkcyjna sala widowiskowa, Centrum Spotkania Kultur, galeria sztuki współczesnej, kawiarnie. Według ludzi lubelskiej kultury to wszystko ma się znaleźć w Teatrze w Budowie.

W styczniu marszałek województwa powołał Radę Budowy Teatru, w której skład weszli dyrektorzy lubelskich instytucji kultury. Od miesiąca rada przygotowuje koncepcję zagospodarowania wznoszonego od ponad 30 lat budynku przy ul. Radziszewskiego. - Do końca lutego chcemy przedstawić wyniki naszej pracy zarządowi województwa. Do lipca powinien być już rozstrzygnięty przetarg na szczegółowy projekt. Chcemy aby już w przyszłym roku rozpoczęła się budowa, która potrwa ok. trzech lat - mówi przewodniczący rady i zastępca dyrektora departamentu edukacji, kultury i sportu Urzędu Marszałkowskiego Leszek Kraczkowski.

Co będzie w Teatrze w Budowie?

Największa w Lublinie i jedna z większych w Polsce wielofunkcyjna sala widowiskowa, na ok. tysiąc widzów. Będzie przeznaczona dla wszystkich lubelskich instytucji kultury: teatrów, filharmonii, itp. Jednak przynajmniej dwa razy w roku będzie w wyłącznej dyspozycji Teatru Muzycznego. - Razem z Jackiem Bonieckim [dyrektor artystyczny TM - red.] doszliśmy do wniosku, że najlepiej byłoby gdyby teatr korzystał z tej sceny od października do połowy listopada i od marca do połowy kwietnia - wyjaśnia Leszek Hadrian, dyrektor Teatru Muzycznego.

Na dużej scenie Teatr Muzyczny mógłby wystawiać wymagające dużo przestrzeni opery, jak "Aidę" czy "Straszny Dwór". Teraz nie ma warunków do realizacji większych spektakli.

Centrum Spotkania Kultur. W jego ramach ma działać ośrodek dokumentacji, gromadzący materiały z działalności centrum i dziedzictwa kultury Europy Środkowo-Wschodniej, wydawnictwo i ośrodek informacyjny z biblioteką, czytelnią, a także mediateką. - To jakby biblioteka XXI wieku. Będzie gromadzić i udostępniać zbiory na nośnikach informatycznych, np. płytach CD i DVD. To będzie trzecia mediateka w Polsce - mówi Kraczkowski.

Do dyspozycji centrum będzie ok. 300-miejscowa sala, przeznaczona na konferencje i różnego rodzaju prezentacje.

Miejsce na dużą galerię sztuki współczesnej. - Ze względu na małą obecnie przestrzeń wystawową w mieście, utworzenie nowej galerii jest bardzo potrzebne - informuje Waldemar Tatarczuk, prezes Lubelskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych.

Nowość to planowane utworzenie tzw. galerii in residence. Do dyspozycji artystów z całego świata będą pomieszczenia na pracownie, a ci w zamian za to wystawią w teatrze swoje prace.

- W budynku znajdzie się też miejsce na działalność komercyjną, kawiarenki czy małą galerię handlową - informuje Kraczkowski. Działalność komercyjna pozwoli zmniejszyć koszty utrzymania budynku ponoszone przez samorząd województwa.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji