Artykuły

Katowice. Instalacja multimedialna Rafała Urbackiego

Muzeum Śląskie zaprasza 2 maja o godz. 21.30 na projekt "Ten dwudziesty pierwszy roczek" - instalację multimedialną tworzoną przez artystów: aktorów, tancerzy, cyrkowców oraz muzyków z okazji 95. rocznicy III Powstania Śląskiego.

Dlaczego pamięć o Powstaniach nie zanika? Czy na pewno nie są zapominane? Co pozwala nam oceniać historię? Jak obchodzić dzisiaj wielkie rocznice? "Ten dwudziesty pierwszy roczek" to plenerowa instalacja multimedialna w przestrzeni kompleksu Muzeum Śląskiego wykorzystująca materiały propagandowe z okresu plebiscytów, pieśni oraz wywiady z byłymi powstańcami przepisane na język performansu ruchowego i muzycznego. Finał działań odbędzie się pod szybem "Warszawa". Integralną częścią zdarzenia będzie powołanie sztabu powstańczego, który dokona muzycznego sabotażu finału. Dokumentacja filmowa tego procesu stanie się częścią prezentacji. Reżyserem projektu jest Rafał Urbacki, a w proces powstania instalacji zaangażowana została różnorodna grupa aktorów, tancerzy, cyrkowców z regionu i reprezentantów miejscowej młodej sceny muzycznej. Projekt realizowany jest w ramach obchodów 95. rocznicy III Powstania Śląskiego.

***

"Ten dwudziesty pierwszy roczek" - instalacja multimedialna

Realizatorzy:

Koncepcja, reżyseria, choreografia, teksty: Rafał Urbacki

Współpraca merytoryczna i koncepcyjna: Adam Kowalski, Marlena Hermanowicz

Producent z ramienia Muzeum Śląskiego: Marlena Hermanowicz

Performerzy:

Szybowcy: Jacobina Blüm, Joanna Chwastek, Hanna Zbyryt, Katarzyna Koziorz, Filip Lorent-Fijał, Kamil Wawrzuta, Piotr Myszczyszyn, Stefan Mazur

Sabotażyści: Daria Ryczek (The Party Is Over), Ola Rzepka (Drekoty), Michał Zdrzałek (Lód 9), Teofil Pawłowski (Blokowioska)

Realizacja wideo i projekcji: Monika Olszewska, Jędrzej Górnikowski

Konsultacja merytoryczna: Roman Gatys

***

2.05.2016, godz. 21.30

przestrzeń zewnętrzna kompleksu Muzeum Śląskiego

rozpoczęcie przy budynku Centrum Scenografii Polskiej

ul. T. Dobrowolskiego 1, Katowice

***

Na zdjęciu: Plakat propagandowy z okresu plebiscytów na Górnym Śląsku ze zbiorów Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach. Udostępniono dzięki Narodowemu Archiwum Cyfrowemu

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji