Artykuły

Pasztet z pasożytów

Antyteatr, antydramat an­tyfabularny, arealistyczny - tak można by w telegraficz­nym skrócie określić cha­rakter premierowego spekta­klu w Malarni Teatru Pol­skiego, opartego na "Pasoży­tach" - sztuce współczesnego pisarza niemieckiego Mariusa von Mayenburga.

To, co oglądamy na scenie - w przestrzeni antynatura­listycznej, zgoła abstrakcyj­nej - przypomina akwarium lub terrarium z kilkoma ludzkimi stworami albo przeszklone boksy w szpita­lu psychiatrycznym, w któ­rym grupka pacjentów aranżuje swoistą psychodra­mę w ramach zaleconych zajęć psychoterapeutycz­nych. W taki przynajmniej sposób reżyser Anna Augu­stynowicz pokazuje sztukę opartą na strzępach rozmów, strzępach interakcji między kilkoma postaciami powiąza-

nymi związkami małżeński­mi i rodzinnymi, a także re­lacją: ofiara - sprawca lub kaleka - opiekun. Pretensjo­nalność idzie tu o lepsze z brakiem inwencji, sztucz­ność z epigoństwem, pseu­donowatorstwo z powierz­chownością. Dotyczy to za­równo sztuki, jak i przedsta­wienia.

Poetyka tego spektaklu, który w latach 60. stano­wiłaby świeże danie, dziś wywołuje wyłącznie czkaw­kę. Zapewne "Pasożyty" przyrządzone "po bożemu" byłyby strawniejsze dla wi­dza, ale ich "mały realizm" - aspirujący do "magiczne­go" - wykazałby tym ostrzej ubóstwo receptury.

Powiedzmy zatem wprost owe ludzkie "pasożyty" pre­zentowane na scenie to stwory nieciekawe, niewarte uwagi widza. Niby to autor pokazuje jak ranią się nawzajem, jak rzucają sobie demonstracyjnie wyzwania, jak manifestują swoje fobie i kompleksy, ale przecież sztuk, które czynią to o wiele lepiej, jest na kopy. W porównaniu zresztą z naj­lepszymi dokonaniami dra­maturgii niemieckiej czy au­striackiej "Pasożyty" wydają się po prostu teatralnym bzdetem. A także - pomija­jąc kilka oryginalnych po­mysłów reżyserskich - naj­nudniejszym spektaklem spośród zrealizowanych w ostatnich latach w Teatrze Polskim. Po co nam więc ten pasztet?

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji