Artykuły

Szczecin. Projekt "Matecznik" w Kanie

W dniach 6-8 maja w Teatrze Kana odbędzie się kolejna odsłona projektu "Matecznik". W programie oprócz spektaklu "Projekt: Matka" warsztaty z samoobrony dla kobiet, spotkanie z dr. Maciejem Dudą "Kobiety i mężczyźni - rok 2016" oraz spotkanie w ramach cyklu "Wyborcza na żywo" pt. "Czy i jak zmieniać ustawę aborcyjną w Polsce".

Projekt Matecznik to cykl spotkań z wybitnymi autorytetami, promocje książek, prezentacje spektaklu "Projekt: Matka" oraz warsztaty twórcze, związane z szeroko rozumianym tematem współczesnego macierzyństwa.

6 maja, godzina 20:00

7 maja, godzina 19:00

MATECZNIK: Projekt: Matka

spektakl

wstęp: 25/20 zł

***

Projekt: Matka [na zdjęciu] - spektakl Teatru Kana

"Projekt: MATKA" to przewrotna, pełna ironii i poczucia humoru opowieść o młodych matkach, odkrywających jasne i "ciemne" strony macierzyństwa, uroki i trudności bycia mamą, opowieść o ich zmaganiach z samym sobą i otaczającym światem, z wyobrażeniami i oczekiwaniami na temat bycia dobrą mamą. Czy dobra, kochająca mama może sobie pozwolić na chwile słabości? Czy może czuć się bezradna i zagubiona, wściekła i sfrustrowana? Czy ma prawo wyrażać swoje emocje? W spektaklu chcemy się też przyjrzeć temu, jak młode mamy funkcjonują w naszym społeczeństwie. Czy mają przestrzeń i warunki do swobodnego wyrażania siebie i realizacji swoich potrzeb (poruszamy na przykład temat karmienia piersią w miejscu publicznym)? Czy Państwo wspiera je w opiece nad dziećmi i w powrocie do pracy? Spektakl jest adresowany przed wszystkim do kobiet. Dla tych, które doświadczają macierzyństwa może stać się wsparciem i sposobnością do odreagowania trudnych, ukrywanych emocji. Dla tych, które dopiero planują zajście w ciążę może stać się źródłem wiedzy i mamy nadzieję, zachętą do bycia mamą. Macierzyństwo to doświadczenie ekstremalne, towarzyszą mu bardzo silne stany emocjonalne, od euforii po depresję, ale na pewno warto go doświadczyć. Na spektakl zapraszamy też mężczyzn - partnerów, mężów, ojców a także singli. Mamy nadzieję, że nasz spektakl pozwoli Wam lepiej zrozumieć Wasze obecne i przyszłe partnerki i jeszcze mocniej je pokochać .

Wstęp: 25/20 zł

Rezerwacje: paula@kana.art.pl

***

7 maja, godzina 20:15

MATECZNIK: Kobiety i mężczyźni - rok 2016

spotkanie

wstęp wolny

Kobiety i mężczyźni - rok 2016

Zapraszamy na kolejne spotkanie i dyskusję. Tym razem naszym gościem będzie dr Maciej Duda.

Kobiety-matki, kobiety-żony, kobiety-pracujące, kobiety-bezrobotne... Te z dużych i małych miast i te ze wsi. W różnym wieku i z różnymi zasobami. A obok nich mężczyźni-ojcowie, mężczyźni-mężowie, mężczyźni-pracujący i ci bez zatrudnienia. Z różnymi potencjałami, z różnych środowisk.

Jak wpływamy na siebie, czy i jak się uzupełniamy, w jakich relacjach pozostajemy ze sobą? Co nas od siebie oddziela, co generuje konflikty? Do czego dążymy razem, ale też o co toczymy ze sobą płciowe boje?

Jak odnajdujemy się w 2016 roku: jakie widzimy dla siebie możliwości rozwoju, jakie mamy obawy i nadzieje, na jakie zmiany liczymy? Czego chcemy dla siebie samych, dla naszych rodzin, a co zaburza nasze spokojne funkcjonowanie?

O tym m.in. porozmawiamy w sobotni wieczór, na który serdecznie zapraszamy!

Moderatorki spotkania: Karolina Delmaczyńska i Małgorzata Mrozik (Fundacja Strefa Kobiet).

Maciej Duda - doktor nauk humanistycznych, wykładowca, badacz, pracownik naukowy Uniwersytetu Szczecińskiego. Autor artykułów naukowych, monografii "Polskie Bałkany. Proza postjugosłowiańska w kontekście feministycznym, genderowym i postkolonialnym. Recepcja polska" (2013) i "Dogmat płci. Polska wojna z gender" (2016). Współredaktor trzech tomów raportu "Gender w podręcznikach" (2016). Stypendysta Narodowego Centrum Nauki. Jako trener antydyskryminacyjny współpracuje z instytucjami państwowymi, prywatnymi i pozarządowymi.

Wstęp wolny

***

7-8 maja, godzina 11:00-14:00

MATECZNIK: Samoobrona/samorozwój

warsztaty

wstęp 30 zł/2 dni

Samoobrona/samorozwój

Warsztat polega na dzieleniu się wiedzą zdobytą podczas treningów MMA i samoobrony. Jest to trening fizyczny z elementami obrony przed atakiem, koncentracji i zogniskowaniu uwagi na partnerze. Podczas zajęć dodatkowo podjęta zostanie próba pokonania fizycznego strachu. Warsztat poprowadzi Marta Grygier, trenująca od 4 lat MMA. Jej pasja miała swój początek w treningach samoobrony, co szybko ewaluowało w MMA. Treningi traktuje jako formę pracy nad sobą pomagającą pokonywać jej samą siebie i hartować charakter. Od 15 lat aktywnie uczestniczy w kulturalnym życiu Barlinka, opiekując się i prowadząc młodzieżowy Teatr Wiatrak. Oprócz tego pracuje jako wychowawca w Ośrodku Szkolenia i Wychowania OHP w Barlinku. Co najważniejsze, jest mamą ośmiolatka :)

Wstęp: 30 zł/2 dni

zapisy: paula@kana.art.pl, liczba miejsc ograniczona

***

8 maja, godzina 17:00

MATECZNIK: Czy i jak zmieniać ustawę aborcyjną w Polsce

spotkanie w ramach cyklu "Wyborcza na żywo"

wstęp wolny

Czy i jak zmieniać ustawę aborcyjną w Polsce

Szczecińska redakcja "GW" zaprasza na kolejne spotkanie w ramach cyklu "Wyborcza na żywo". Są to wydarzenia z udziałem czołowych publicystów i dziennikarzy "Gazety Wyborczej" (więcej: http://wyborcza.pl/0,151208.html)

Czy w Polsce nie będzie można przerwać ciąży nawet, jeśli jest ona wynikiem gwałtu, gdy zagraża życiu matki lub gdy płód jest ciężko uszkodzony? Na ile realna jest możliwość wprowadzenia restrykcyjnego prawa antyaborcyjnego? Jakie byłyby konsekwencje takiej decyzji? Czy polskie kobiety się na to zgodzą? O tym między innymi będziemy dyskutować podczas kolejnej debaty w ramach cyklu "Wyborcza na żywo". Naszym gościem będzie Agnieszka Ziółkowska.

Agnieszka Ziółkowska

Z wykształcenia filolożka, ukończyła italianistykę oraz hispanistykę na poznańskim UAM-ie oraz Interdyscyplinarne Studia Europejskie w Kolegium Europejskim w Natolinie.

Aktywiska miejska i działaczka społeczna związana ze Stowarzyszeniem My-Poznaniacy. Zaangażowana w kampanię przeciwko budowie osiedla kontenerowego w Poznaniu oraz Koalicję dla Mieszkańców Stolarskiej w walce z "czyścicielami kamienic". Jedna z inicjatorek i współorganizatorka I Kongresu Ruchów Miejskich. Członkini zespołu Krytyki Politycznej. Wraz z Marcinem Gerwinem współtwórczyni niezależnego think tanku działającego na rzecz demokracji bezpośredniej - Pracowni Demokracji.

Pierwsza Polka urodzona dzięki in vitro, walczy z kłamstwami i mitami narosłymi dookoła tej metody, sprzeciwia się piętnowaniu dzieci urodzonych in vitro ze względu na sposób ich poczęcia, domaga się szacunku dla dzieci in vitro w formie/języku w jakim prowadzona jest debata publiczna na ten temat w Polsce. Członkini Stowarzyszenia Nasz Bocian. W 2014 roku Fundacja im. Izabeli Jarugi-Nowackiej, przyznała jej nagrodę "Okulary Równości" za "za aktywność społeczną na rzecz mieszkańców Poznania i obronę przed krzywdą i wykluczeniem eksmitowanych z mieszkań. A przede wszystkim za głośny sprzeciw wobec dyskryminacji dzieci poczętych metodą in vitro. Dzięki niej wiele osób dotąd wstydzących się "pochodzenia z próbówki" z obawy przed wykluczeniem społecznym i atakami ze strony polskiego Kościoła katolickiego odnalazło poczucie własnej godności".

Brała udział w działaniach Sztabu Antykryzysowego na rzecz poznańskiej Kultury, uczestniczka Poznańskiego Kongresu Kultury, pełniała funkcję wiceprzewodniczącej Komisji Dialogu Obywatelskiego przy Wydziale Kultury Urzędu Miasta Poznania.

Członkini Stowarzyszenia Nasz Bocian, Inicjatywy Polska oraz Kongresu Ruchów Miejskich.

Wstęp wolny

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji