Artykuły

Gdańsk. "Bajki robotów" wg Lema w Miniaturze

Adaptację "Bajek robotów" Stanisława Lema dla najmłodszych przygotowuje Teatr Miniatura. Premiera spektaklu w reżyserii Romualda Wiczy-Pokojskiego, z muzyką Andrzeja Smolika, odbędzie się 29 maja. W "Bajkach..." wykorzystane zostaną tradycyjne lalki oraz narzędzia cyfrowe i mechatronika.

"Bajki robotów" to historie, które opowiadają sobie roboty. Z nich dowiadują się o kosmosie i zjawiskach w nim zachodzących - gwiazdach, planetach i czarnych dziurach, ale też o bladawcach, elektrorycerzach i elektrosmokach. Bohaterami spektaklu są dwaj przyjaciele - roboty Trurl i Klapaucjusz - którzy wyruszają w kosmiczną podróż. Po drodze spotykają przedziwne maszyny i jeszcze dziwniejszych władców planet, jak m.in. elektroniczny poeta Elekrybałt czy maszyna, która robi wszystko na literę "n". Błyskotliwe i pełne humoru opowieści Lema mimo upływu lat znakomicie komentują naszą współczesność i naturę ludzką.

W premierowym przedstawieniu realizatorzy wykorzystają tradycyjne lalki oraz narzędzia cyfrowe i mechatronikę. Przygody głównych bohaterów opowiadane będą za pomocą robotów, obiektów kinetycznych i maszyn. Aktorzy stosują elektroanimację oraz grają na tak kosmicznym instrumencie jak theremin - jedynym instrumencie, na którym się gra bez dotykania go.

Autorem adaptacji, reżyserem oraz pomysłodawcą plastycznej oprawy przedstawienia jest Romuald Wicza-Pokojski, który w Miniaturze zrealizował już bardzo dobrze przyjęty spektakl dokumentalny dla dzieci "Baltic. Pies na krze" oraz "Brzydkie kaczątko" w technice teatru cieni nagrodzone podczas międzynarodowego festiwalu Harmony World Puppet Carnival 2014 w Bangkoku. Wicza-Pokojski jest dramaturgiem i reżyserem, który realizował spektakle w teatrach: Baj Pomorski w Toruniu, Olsztyński Teatr Lalek, Teatr Wybrzeże w Gdańsku, a także w autorskim, obchodzącym właśnie 25-lecie Teatrze Wiczy. Ze swoimi spektaklami objeździł prawie cały świat, był m.in. w USA, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Japonii, Szwecji, Iranie, Indonezji. Od 2011 roku jest dyrektorem naczelnym i artystycznym Miejskiego Teatru Miniatura.

Muzykę do spektaklu stworzy kompozytor i producent muzyczny Andrzej Smolik, współpracujący m.in. z Kasią Nosowską, Marią Peszek, Arturem Rojkiem, Tomaszem Stańko, a ostatnio z brytyjskim songwritterem Kevem Foxem. Muzyka Smolika to połączenie subtelnej elektroniki z bardzo przestrzennymi akustycznymi brzmieniami, żywą orkiestrą smyczkową, sekcją dętą i niezwykle zaaranżowanymi melodiami. Smolik produkuje również muzykę filmową i teatralną.

***

Bilety na spektakl w cenie 21 zł pojedynczy, 19 zł rodzinny do nabycia w kasie Teatru Miniatura, al. Grunwaldzka 16 w Gdańsku-Wrzeszczu.

Rezerwacja biletów: 58 341 94 83, 601 628 377, bilety@teatrminiatura.pl

www.teatrminiatura.pl | www.facebook.com/teatrminiatura | www.twitter.com/teatrminiatura

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji