Artykuły

Warszawa. Żydowskie historie o Polsce na teatralnych deskach

W maju odbędą się premiery dwóch przedstawień dotykających tylko pozornie odległej historii: adaptacja nagrodzonych Nike "Ksiąg Jakubowych" i musical o wydarzeniach Marca 1968 roku.

Pierwszy ze spektakli, na podstawie monumentalnej powieści Olgi Tokarczuk określanej mianem rewersu Sienkiewiczowskiej "Trylogii", powstaje w Teatrze Powszechnym. Choć "Księgi Jakubowe" [na zdjęciu] opowiadają dzieje podolskich Żydów - zarówno tych, którzy w XVIII wieku uwierzyli w samozwańczego mesjasza, jak i sektę Jakuba Lejbowicza zwanego Frankiem zwalczających, padają tam ważne pytania o dzisiejszy kształt Europy.

Marciniak sięga po Tokarczuk

Inscenizację przygotowuje laureatka Paszportu "Polityki" Ewelina Marciniak. Premierze jej przedstawienia "Śmierć i dziewczyna" według Elfriede Jelinek z wrocławskiego Teatru Polskiego przed pół roku towarzyszyły protesty.

Teraz Marciniak sięga po Tokarczuk, mając do dyspozycji znakomitą obsadę. Zgodnie z zapowiedziami reżyserka koncentruje się w swojej inscenizacji na uniwersalnych wartościach, które decydować mogły o przystąpieniu do heretyckiej sekty Franka. A zarazem spróbuje odpowiedzieć na pytanie, jak bliskie sobie są doświadczenie erotyczne i doświadczenie mistyczne.

Protesty z 1968 roku

Drugą ważną premierą maja w stolicy wydaje się "Dobrze żyjcie - to najlepsza zemsta" na scenie Teatru Żydowskiego. To kolejny projekt uznanego duetu teatralnego, czyli reżyserki Moniki Strzępki i dramaturga Pawła Demirskiego.

Wspólnie podejmują temat protestów z marca 1968 roku, które po latach nabrały charakteru mitycznego. Stały się jednak nie tylko symbolami wyzwolenia, lecz również pretekstem do partyjnej nagonki, przynosząc falę antysemityzmu.

Twórcy zdecydowali się opowiedzieć o tym wszystkim w konwencji musicalu. Bez słów, jedynie za pomocą muzyki i obrazów. Spektakl będzie okazją do zastanowienia się m.in. nad tym, co zostało dziś po hasłach głoszonych przez ludzi Marca, którzy są wciąż obecni są na scenie politycznej. - Czy Donald Tusk ma rację, dostrzegając podobieństwo obecnych napięć do sytuacji w 1968? - pytają Strzępka z Demirskim.

"Księgi Jakubowe". Premiera 13 maja w Teatrze Powszechnym.

"Dobrze żyjcie - to najlepsza zemsta". Premiera 14 maja w Teatrze Żydowskim.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji