Artykuły

Wróćmy w tę przeszłość jeszcze raz!

"Powróćmy jak za dawnych lat, czyli polskie piosenki międzywojenne" w inscenizacji Bogdana Kokotka na Scenie Polskiej Teatru w Czeskim Cieszynie. Pisze Małgorzata Bryl portalu Gazety Codziennej.

W miniony weekend na Scenie Polskiej Teatru Cieszyńskiego w Czeskim Cieszynie miała miejsce premiera widowiska muzyczno-tanecznego "Powróćmy jak za dawnych lat, czyli polskie piosenki międzywojenne" w reżyserii Bogdana Kokotka. To przyjemne dla oka i ucha widowisko dla widza w każdym wieku.

Małe zadymione kawiarenki, pełne rozmachu kabarety, eleganckie pełne tajemnicy kobiety i dystyngowani dżentelmeni. Zespół Sceny Polskiej wsiadł do wehikułu czasu i wylądował w magicznych i dekadenckich latach 20. i 30. ubiegłego wieku. W klimat dwudziestolecia międzywojennego pomogła przenieść się muzyka i legendarne utwory, które w tamtych czasach śpiewały gwiazdy ówczesnego teatru i kina. "Powróćmy jak za dawnych lat", "Ada to nie wypada", "Baby, ach te baby" czy "Miłość ci wszystko wybaczy" zna i nuci dziś pod nosem każdy, ale czy pamiętamy, iż utwory te powstały w pewnej specyficznej i niezwykle kolorowej epoce, którą brutalnie przerwał wybuch II wojny światowej?

Bogdan Kokotek, reżyser tego widowiska muzyczno-tanecznego na Scenie Polskiej postanowił nie przerywać maratonu utworów wstawkami fabularnymi. W sumie zespół wykonał około trzydziestu utworów. Z wielkich hitów muzycznych dwudziestolecia międzywojennego reżyser utworzył kolaż, w którym poszczególne piosenki są ze sobą powiązane fabularnie czasem mocniej czasem słabiej. Niezmienna scenografia złożona z monumentalnych schodów typowych dla tanecznych rewii, a także stolików kawiarenki przenosi w miejsce wiecznej zabawy i życia jak we śnie według dobrze znanych słów: "Świat nasz wyglądał jaśniej / Kiedyś za dawnych dni, / Gdy się wierzyło w baśnie, / Gdy się wierzyło w sny".

Aktorzy Sceny Polskiej niezaprzeczalnie odnaleźli się w tym muzyczno-tanecznym, a przecież niełatwym repertuarze. Bezapelacyjnie najlepszym głosem przedstawienia była Małgorzata Pikus, która nie pierwszy już raz dowodzi talentu nie tylko aktorskiego, ale i wokalnego. Pozytywnym zaskoczeniem była jednak także Patrycja Sikora, młoda i niedawno debiutująca w Teatrze Cieszyńskim aktorka, której zdecydowanie odpowiada forma musicalowa. Przezabawna i urocza w komediowych utworach, jak np. "Ada to nie wypada", potrafiła wywołać dreszcz na plecach i przykuć uwagę poruszonej publiczności we wzruszającej "Rebece" według słów Andrzeja Własta do muzyki skomponowanej przez Zygmunta Białostockiego.

O klimacie przedstawienia zadecydował też słuszny pomysł reżysera o umieszczeniu na scenie akompaniującego aktorom zespołu muzycznego w składzie: Tomasz Pala (fortepian), Bartłomiej Stuchlik (kontrabas), Łukasz Walczak (perkusja) oraz Marcin Hałat (skrzypce). Ostatecznie niepowtarzalnej dynamiki i charakteru rewiowego przedstawieniu nadały popisy choreograficzne w wykonaniu tancerek ZPiT Suszanie w składzie: Lucka Durczok, Izabela Firlová, Justyna Jeżowicz, Weronika Pukowiec, Beata Toman, Aleksandra Wania i Sylwia Zuczek. Ten zespół poprowadziły odpowiedzialne za choreografię Izabela Tymich i Barbara Mračna. To kolejny raz, gdy dyrekcja teatru zaprasza do współtworzenia przedstawień Sceny Polskiej dzieci i młodzież z Zaolzia, co jest ciekawą i dobrą inicjatywą pod względem integracyjnym i edukacyjnym.

"Powróćmy jak za dawnych lat, czyli polskie piosenki międzywojenne" to przyjemne dla oka i ucha widowisko dla widza w każdym wieku. Zespół Sceny Polskiej dowiódł, że muzyczne hity międzywojnia są ponadczasowe, lata lecą, a one nie zestarzały się ani trochę.

Najbliższy pokaz "Powróćmy jak za dawnych lat, czyli polskie piosenki międzywojenne" na Scenie Polskiej w Teatrze Cieszyńskim, na który są jeszcze bilety, odbędzie się 2 maja o godz. 19.00. Bilety można rezerwować na stronie internetowej www.tdivadlo.cz lub pod numerem telefonu: +420 558 746 022.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji