Artykuły

Szczecin. Baletowy konkurs z podwójnym jubileuszem

W konkursie o "Złote Pointy" zatańczy 17 absolwentów szkół baletowych. A w finale 12 gwiazd, laureatów poprzednich edycji konkursu - zapowiada Maria Andrzejewska, prezes Fundacji Balet, organizatorka imprezy.

Impreza w tym roku obchodzi podwójny jubileusz, bo to 15. edycja Ogólnopolskiego Konkursu Baletowego dla absolwentów szkół baletowych (od dziewięciu lat konkurs jest międzynarodowy) oraz 25-lecie Fundacji Balet, która go organizuje.

- Od początku obserwuję, jak się ten konkurs rozwija. Jak jedna osoba, Maria Andrzejewska, potrafi zarazić swoją pasją innych. Dla dobra baletu, środowiska, Szczecina, bo przecież przyjeżdżają tu wszyscy najważniejsi tancerze, pedagodzy - mówi Ewa Głowacka, przewodnicząca jury, przez wiele lat pierwsza solistka Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie.

W szczecińskim konkursie biorą udział najlepsi absolwenci. Wskazują ich szkoły baletowe (w Polsce jest pięć, w Bytomiu, Gdańsku, Łodzi, Poznaniu, Warszawie). W tym roku będzie 17 uczestników z pięciu szkół polskich, a także goście z Węgierskiej Akademii Tańca i Konserwatorium Tańca w Pradze. Konkurują ze sobą w choreografii klasycznej (środa) i współczesnej (czwartek, od godz. 17, wstęp 15, 10 zł). W piątek finał konkursu, tradycyjnie łączony z jubileuszową Galą Gwiazd Baletu. Tego wieczoru zatańczą laureaci poprzednich edycji. Wśród nich Wiesław Dudek, laureat z 1996 r., który potem wytańczył międzynarodową karierę. - To konkurs dla młodych, w których trzeba inwestować - mówi. Początek o godz. 19. Wstęp 70 i 50 zł.

"Złote Pointy" odbywają się na deskach szczecińskiej Opery.

- Ta piękna impreza wpisuje się też w nasze dokonania - stwierdza Jacek Jekiel, dyrektor Opery na Zamku. - Musimy zrobić wszystko, żeby balet w Szczecinie pisało się duża literą.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji