Artykuły

Gdańsk. "Teatralność" tematem X Festiwalu In Out

W dniach 23-24 kwietnia w obu siedzibach Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia (na Dolnym Mieście i w Nowym Porcie) odbędzie się X Festiwal In Out. W programie m.in. pokaz filmu o Monice Strzępce i Pawle Demirskim, wykład Joanny Krakowskiej oraz czytanie performatywne sztuki Bogny Burskiej.

Festiwal In Out jest cyklicznym projektem Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia organizowany od 2005 roku. W 2016 roku CSW Łaźnia planuje jego jubileuszową 10 już edycję poświęcić tematowi "teatralność".

Celem Festiwalu jest przyjrzenie się czym jest teatr i teatralność dla twórców wizualnych, a czym wideo i filmy dla twórców teatralnych. Jak zmienia się funkcja teatru w polu oddziaływania nowych mediów? Czy i w jaki sposób strategie teatralne pracują w zetknięciu z innymi mediami? A także: w jaki sposób można teatralizować sztukę wideo?

Każdy, kto w tym czasie odwiedzi Łaźnię 1 na Dolnym Mieście będzie również mógł odpocząć w specjalnie przygotowanej strefie.

Czytanie performatywne

W ramach festiwalu poza blokami filmów odbędą się wydarzenia towarzyszące, m.in. czytanie performatywne sztuki Bogny Burskiej. "Gniazdo. Sztuka o tym, jak użyć rzeczy w sposób nieodpowiedni i potem ich jeszcze nie zmarnować" jest tragikomedią dziejącą się w świecie sztuki współczesnej, wszystkie postacie są groteskowe, przerysowane, a język sztuki celowo częstochowski i kompromitujący zarówno świat o którym mówi, jak i swoją własną formę. Pretekstem fabularnym dla rozwinięcia artystycznej krytyki środowiska sztuki współczesnej jest absurdalna sytuacja wystawiania sztuki współczesnej bez prądu.

Wykład

W ramach festiwalu odbędą się również bloki wykładów. Jednym z nich będzie wykład performatywny Joanny Krakowskiej, w którym pokaże ona napięcia między kinem a teatrem w działaniach nowojorskiej awangardy lat sześćdziesiątych. Tam bowiem - zdaniem autorki - należy szukać korzeni współczesnych praktyk wizualnych i filmowych, które wykorzystują teatr. Twórcy tacy jak Jill Godmilow na dekady wcześniej wprowadzali do filmu strategie reenactment, dokonując swoistej teatralizacji praktyk wizualnych. Autorka wskaże też potencjał krytyczny wypracowanych w środowisku nowojorskim praktyk artystycznych

Koncert MIRT/ER

Tomek Mirt jest cenionym muzykiem, utalentowanym grafikiem, współtwórcą pierwszej polskiej manufaktury produkującej syntezatory modularne XAOC Devices, właścicielem niezależnej oficyny wydawniczej cat|sun. TER jest jedną z niewielu kobiet w Polsce, która regularnie gra na żywo na syntezatorach modularnych.

Kuratorzy 10 IN OUT FESTIVALU 2016:

Jolanta Woszczenko - kuratorka, historyczka, obecnie doktorantka Uniwersytetu Gdańskiego, pisze pracę na temat filmu eksperymentalnego i wideo. Z IN OUT Festival związana od 2009 roku, od 2012 roku jako jego kuratorka. W CSW Łaźnia prowadzi również cykl comiesięcznych przeglądów i spotkań z artystami i kuratorami z Polski i zagranicy z zakresu filmu eksperymentalnego i sztuki wideo - Parakino.

--

Piotr Morawski - kulturoznawca, historyk kultury. Pracuje w redakcji "Dialogu" i w Instytucie Kultury Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim; współpracuje z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego, ostatnio przy projekcie "Teatr publiczny. Przedstawienia 1765-2015" oraz przy tworzeniu elektronicznej encyklopedii teatru polskiego. Zajmuje się kulturową historią widowisk. Pisuje też o teatrze współczesnym oraz jego społecznych i kulturowych uwikłaniach.

***

PROGRAM FESTIWALU:

23.04.2016 PIERWSZY DZIEŃ FESTIWALU:

ŁAŹNIA 1 NA DOLNYM MIEŚCIE

19:00-20:00 - przegląd dokumentacji performance

20:00-21:00 - czytanie performatywne: "Gniazdo. Sztuka o tym, jak użyć rzeczy w sposób nieodpowiedni i potem ich jeszcze nie zmarnować", reż. Bogna Burska

ŁAŹNIA 2 W NOWYM PORCIE

16:00 Kinoport - Przegląd dokumentacji performance

18:00-19:00 - wernisaż wystawy 10 IN OUT FESTIVALU 2016

18:30 Kinoport - Przegląd dokumentacji performance (powtórka)

---

24.04.2016 - DRUGI DZIEŃ FESTIWALU:

ŁAŹNIA 1 NA DOLNYM MIEŚCIE

13:00-14:00 - wykład (1) Zofii Marii Cielątkowskiej

"O współczesnych związkach sztuki z teatrem, ciałem i performance"

14:15-15:00 - przegląd filmów konkursowych (1) + dyskusja z twórcami prac

15:30-16:30 - przegląd filmów konkursowych (2) + dyskusja z twórcami prac

16:45-17:45 - wykład performatywny (2) Joanny Krakowskiej "Roy Cohn Inout monster, czyli o zwrocie hybrydycznym"

18:00-19:00 - przegląd filmów konkursowych (3) + dyskusja z twórcami prac

19:15 - ogłoszenie wyników konkursu i pokaz nagrodzonych prac

20:00 - koncert IN PROGRESS: mirt / ter

ŁAŹNIA 2 W NOWYM PORCIE

16:00 Kinoport - KSIĄŻĘ 2014 | 71' | Polska | reż. Karol Radziszewski

17:30 Kinoport - Ustalenia, które zostały ustalone 2015 | 44' | Polska | reż. Magda Mosiewicz + spotkanie z autorką filmu

Wystawa 10 IN OUT FESTIVALU 2016, która towarzyszy festiwalowi będzie czynna od 12:00 - 18:00 do 29 maja 2016.

***

10 IN OUT FESTIVAL 2016

Temat: Teatralność

Eksperymenty / Wideo / Dokumenty / Animacje

23-24 kwietnia 2016

Wstęp wolny

Łaźnia 1 / Gdańsk - Dolne Miasto / Jaskółcza 1

przeglądy filmowe / wykłady / koncert / czytanie performatywne

Łaźnia 2 / Gdańsk - Nowy Port / Strajku Dokerów 5

przeglądy filmowe / wystawa

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji