Artykuły

Gdańsk. Cztery dni z Hanochem Levinem w GTS

Tym razem w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim zobaczymy cztery spektakle wybitnego izraelskiego dramaturga i reżysera teatralnego, Hanocha Levina.

W ciągu czterech dni zobaczymy spektakle kilku polskich teatrów. Do Gdańska przyjadą artyści z Kielc, Częstochowy, Tarnowa i Warszawy. Hanoch Levin - z wykształcenia filozof, pochodził z rodziny polskich Żydów, którzy w 1935 roku wyemigrowali do Palestyny. Sztuki dramaturga od samego początku budzą liczne kontrowersje. Zarówno ze względu na fabułę, jak i miejscami wulgarny język. W ramach cyklu zaprezentowane zostaną trzy tytuły.

Groteskowe umieranie i muzyka klezmerska

Pierwszym spektaklem przeglądu jest "Wszyscy chcą żyć" [na zdjęciu] w wykonaniu artystów Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. To historia mężczyzny, który próbuje znaleźć kogoś, kto umrze zamiast niego. Sztuczka może się udać bo śmierć pomyliła jedną literę w nazwisku mężczyzny. Bohater ma kilka dni żeby odnaleźć wymarzonego zastępcę. Nie będzie jednak łatwo bo nawet jego żona stawia pewne, okrutne, warunki. Reżyser, Dawid Żłobiński, osadza historię w groteskowym wesołym miasteczku.

- Sny są, według Freuda, wyrazem podświadomości, odbiciem tego, co się z nami dzieje, a w sytuacji zagrożenia, lęku egzystencjalnego może nam się śnić karuzela, lunapark, cyrk - mówi twórca. Spektakl został zrealizowany w konwencji koszmarnego snu, z którego ciężko się obudzić. Muzykę do spektaklu przygotowała grupa muzyków klezmerskich TEMPERO. Tekst sztuki został przetłumaczony specjalnie dla Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Scenografię do spektaklu przygotowała Hanna Szymczak a na scenie zobaczymy m.in. Teresę Bielińską, Dagnę Dywicką czy Zuzannę Wierzbińską.

Odnaleźć miłość

Dzień później, w sobotę, na deskach GTS staną aktorzy Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie. "Sprzedawcy gumek" to alegoryczna, słodko-gorzka opowieść o poszukiwaniu miłości. Trójka bohaterów spotyka się w aptece. Farmaceutka, urzędnik i spadkobierca tysięcy prezerwatyw. Wszyscy doświadczeni przez życie, z problemami i bolączkami. W świecie czeków i pogoni za pieniędzmi i dostatnim życiem, postanawiają dać jeszcze jedną szansę miłości. Beckettowski humor, samotność i próba zmiany tego, co zmienić bardzo ciężko. "Sprzedawców gumek" wyreżyserował Andrzej Bartnikowski, za scenografię odpowiedzialna jest Wanda Kowalska. W bohaterów wcielą się Agata Ochota-Hutyra, Michał Kula i Antoni Rot.

Pytanie o szczęście

"Jakobi i Leidental" to historia dwóch przyjaciół - tytułowych Jakobiego i Leidentala. Mężczyźni spotykają się codziennie, grają w szachy, spędzają wspólnie czas. Wszystko jednak się zmienia, kiedy jeden z nich uświadamia sobie ulotność życia i postanawia "chwytać chwile". W imię poszukiwania szczęścia i życia na sto procent porzuca swojego kompana i poślubia niedawno poznaną, niebanalną, kobietę. Nie wszystko jednak okazuje się tak proste, życie płata figle a szczęście znów umyka. Porzucony przyjaciel angażuje się w relacje małżeńskie kompana, niezwykle je komplikując.

"Jakobi i Leidental" jest opowieścią o uzależnieniu od drugiego człowieka, o miłości i przyjaźni. I, ponad wszystko, o poszukiwaniu prawdy o człowieku. Tytuł zobaczymy w ramach przeglądu dwukrotnie - 17 kwietnia w wykonaniu aktorów Teatru im. Solskiego w Tarnowie, w reżyserii Małgorzaty Warsickiej oraz dzień później w wersji warszawskiego Teatru Powszechnego.

***

Tydzień z Hanochem Levinem, Gdański Teatr Szekspirowski, ul. Wojciecha Bogusławskiego 1, bilety: 15-80zł, karnet: 130-200 zł

Program:

Piątek, 15 kwietnia, godz. 19, "Wszyscy chcą żyć", reż. Dawid Żłobiński, Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach

Sobota, 16 kwietnia, godz. 19, "Sprzedawcy gumek", reż. Andrzej Bartnikowski, Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie

Niedziela, 17 kwietnia, "Jakobi i Leidental", reż. Małgorzata Warsicka, Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie

Poniedziałek, 18 kwietnia, "Jakobi i Leidental", reż. Marcin Hycnar, Teatr TU I TERAZ i Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera w Warszawie

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji