Artykuły

Bydgoszcz. Grzegorz Artman z nagrodami w Opolu

Aktor Grzegorz Artman uhonorowany został dwiema nagrodami na 41. Opolskich Konfrontacjach Teatralnych "Klasyka Polska", za rolę w "Samuelu Zborowskim" Juliusza Słowackiego w reż. Pawła Wodzińskiego.

Tegoroczna edycja Opolskich Konfrontacji Teatralnych zakończyła się w niedzielę wręczeniem nagród jury społecznego oraz nagród jury dziennikarzy. Grzegorza Artmana nagrodziły obydwa grona jurorskie.

Widzowie OKT mieli okazję zobaczyć w sumie sześć spektakli rekomendowanych przez jury Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "Klasyka Żywa" w ramach obchodów 250-lecia Teatru Publicznego w Polsce. Wśród wybranych spektakli znalazł się "Samuel Zborowski" w reż. Pawła Wodzińskiego z Teatru Polskiego w Bydgoszczy. Punktem wyjścia projektu teatralnego był tekst rękopisu niezatytułowanego utworu Juliusza Słowackiego, autorska wersja dramatu, różniąca się znacznie swym układem od wydanych i przyjętych za kanoniczne redakcji Juliusza Kleinera i Juliana Krzyżanowskiego. Jak pisze Michał Kuziak, badacz literatury polskiego romantyzmu, "dotychczasowi edytorzy poddali ten tekst znaczącym korektom dostosowującym go do ich wzorców estetycznych, zarazem pozbawiając literaturę polską oryginalnej rewolucjonizującej ją formy dramatycznej - polifonicznej, epifanijnej, transgresyjnej, przywodzącej na myśl współczesne nam koncepcje performansu".

Prócz zarekomendowanych spektakli w programie OKT znalazły się też sztuki towarzyszące, koncerty czy spotkania z twórcami.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji