Artykuły

Pięć najlepszych polskich dramatów

Janiczak, Korszańska, Pruchniewski, Szwarc, Zawada - znana jest już lista finalistów tegorocznej Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. Spośród tegorocznych finalistów najbardziej znana jest Jolanta Janiczak, która od wielu lat z powodzeniem funkcjonuje w polskim teatrze, jak autorka tekstów i dramaturżka - pisze Przemysław Gulda w Gazecie Wyborczej - Trójmiasto.

To już w zasadzie ostatnia odsłona wieloetapowego procesu wyłaniania najlepszego polskiego dramatu, który otrzyma Gdyńska Nagrodę Dramaturgiczną. Organizatorzy konkursu właśnie opublikowali listę pięciu finalistów. Znalazły się na niej następujące teksty: "Sprawa Gorgonowej" Jolanty Janiczak, "Pawi tren" Iwony Korszańskiej, "Ciało moje" Marka Pruchniewskiego, "Supernova Live" Sandry Szwarc, "Ogrody chwały" Jacka L. Zawady.

Lista jest wynikiem prac Kapituły nagrody, która obradowała w Warszawie w składzie, w którym znaleźli się cenieni specjaliści od teatru, zarówno teoretycy, jak i praktycy: Justyna Jaworska, Jacek Kopciński, Grzegorz Niziołek, Dorota Sajewska i Jerzy Stuhr, który był przewodniczącym tego składu. Żeby wybrać finalistów jurorzy przeczytali czterdzieści tekstów, wyselekcjonowanych przez komisję programową z kilkuset nadesłanych na tegoroczny konkurs.

Z dramatami, które znalazły się w finale publiczność będzie się mogła zapoznać w dniach 23-27 maja. To właśnie wtedy rozpocznie się w Gdyni 11 Festiwal Polskich Sztuk Współczesnych R@Port. Jego pierwszym akcentem będą czytania wszystkich finałowych tekstów. O tym, która z nich zyskała największą przychylność jurorów i zwyciężyła w tegorocznej edycji konkursu będzie się można natomiast przekonać w finale festiwalu - wręczenie nagrody zaplanowane zostało na 29 maja. Zwycięzca otrzyma tradycyjną pamiątkową statuetkę oraz 50 tys. zł.

Spośród tegorocznych finalistów najbardziej znana jest Jolanta Janiczak [na zdjęciu], która od wielu lat z powodzeniem funkcjonuje w polskim teatrze, jak autorka tekstów i dramaturżka. Najczęściej współpracuje z reżyserem Wiktorem Rubinem. Wspólnie zrealizowali m.in. odnoszącą wielkie sukcesy "Carycę Katarzynę", która zwyciężyła na R@porcie dwa lata temu. Na scenie gdańskiego Teatru Wybrzeże można było zobaczyć ich spektakle "Orgia" i "Tak powiedział Michael J.".

Iwona Korszańska do tej pory znana była przede wszystkim jako osoba zajmująca się edukacją teatralną dzieci i młodzieży. To jej pierwszy tak duży sukces na polu dramatopisarstwa.

Marek Pruchniewski pisze dramaty od lat 80-tych, debiutował tekstem "Paryż", który w 1987 roku zdobył jeden z laurów konkursu na debiut dramaturgiczny, organizowanym przez warszawski Teatr Ateneum. Jego sztuki wystawiało wiele scen w Polsce i Teatr Telewizji. Najsłynniejszym tekstem jego autorstwa jest "Łucja i jej dzieci", który w formie spektaklu telewizyjnego zrealizował reżyser filmowy Sławomir Fabicki. Sandra Szwarc znana jest przede wszystkim za sprawą tekstu "Von Bingen. Historia prawdziwa", opowiadającego o średniowiecznej świętej. Znalazł się on w finale konkursu Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej w ubiegłym roku. Sama autorka na co dzień jest aktorką trójmiejskich scen offowych. Jacek L. Zawada także sam występuje - grał m.in. w słynnej "Naszej klasie" Tadeusza Słobodzianka, dziś związany jest z Teatrem Nowym w Krakowie. Ma także czarny pas w karate tradycyjnym.

Gdyńska Nagroda Dramaturgiczna to laur ustanowiony przez miasto Gdynię kilkanaście już lat temu. Jest ona z jednej strony uzupełnieniem Nagrody Literackiej Gdynia, przyznawanej w kategoriach: proza, poezja i eseistyka, z drugiej - ważnym punktem festiwalu R@Port, poświęconego właśnie współczesnej polskiej dramaturgii.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji