Artykuły

Szczecin. Premiera inspirowana filozofią ks. Tischnera

Teatr Współczesny zaprasza na premierowy spektakl "Skocznia w Jerozolimie" autorstwa Pawła Kamzy, inspirowany filozofią ks. Tischnera.

Czy wiesz, że w Polsce 70 proc. katolików nie wierzy w Zmartwychwstanie? Pytanie to nurtuje księdza, który wyrusza w podróż do Jerozolimy, by na Górze Oliwnej dokończyć pisanie książki. Na swej drodze spotka postaci z przeszłości, a wraz ze wspomnieniami powrócą pytania, o miłość i zdradę, wiarę i wolność. Kraków, Wenecja, Neapol, Sorrento... i przemytnicy. Cała historia w gruncie rzeczy to historia kilku metafor.

- Tekst został napisany na zamówienie teatru z okazji 40-lecia - mówi Paweł Kamza, reżyser. - Zastanawiałem się o czym by to miało być. To się nałożyło w czasie z informacjami o tym, że 70 proc. katolików nie wierzy w Zmartwychwstanie. Pojawia się postać księdza, inspirowana postacią ks. Józefa Tischnera, który chce napisać książkę o Zmartwychwstaniu.

Ksiądz mieszka w Krakowie, ale odpowiedzi na swoje pytania szuka podczas podróży do Jerozolimy. Po drodze spotyka swoich znajomych, zadaje pytania, szuka odpowiedzi.

Reżyser był studentem księdza Tischnera i zazwyczaj rozmawiali o polityce. Tischner uczył, że filozofowie mogą dawać odpowiedzi na wiele naszych pytań.

Premierze będzie towarzyszyła wystawa fotografii Pawła Kamzy ukazująca miejsca i myśli, do których nawiązuje spektakl "Skocznia w Jerozolimie".

- To nie są zdjęcia, które powstały specjalnie na ten spektakl, ale powstawały podczas moich podróży - mówi reżyser.

10 kwietnia po spektaklu odbędzie się debata "Życie po życiu. Cztery perspektywy". Na to, co dzieje się z nami po śmierci, spojrzymy z punktu widzenia lekarza, kulturoznawcy, duchownego i artysty.

Premiera 9 kwietnia w Malarni.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji