Warszawa. Apel w sprawie Teatru WARSawy
Teatr WARSawy apeluje do władz Warszawy o zachowanie miejsca kultury, tworzonego przez trzy lata w budynku dawnego kina Wars na Rynku Nowego Miasta.
Warszawa 23 kwietnia 2016 r.
Prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz
Przewodnicząca Rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska
My, warszawscy obywatele kultury, artyści i widzowie zwracamy się z apelem do władz Warszawy o zachowanie wyjątkowego miejsca kultury, jakim jest Teatr WARSawy przy Rynku Nowego Miasta w Warszawie. Przestrzeń, która znakomicie sprawdziła się najpierw jako ważne warszawskie kino, a ostatnio jako teatr, powinna pozostać placówką kultury. Apelujemy, by nie powtórzyła się sytuacja znana z kina Femina, które mimo wspaniałej kulturalnej przeszłości i dobrej teraźniejszości zniknęło, ustępując miejsca supermarketowej przyszłości.
Stowarzyszenie Teatru Konsekwentnego w ciągu minionych 3 lat stworzyło w tym miejscu unikatową na skale kraju instytucje: teatr niepubliczny pod nazwą Teatr WARSawy. Wspieramy proces zamiany i przekazania miastu dawnego kina Wars, przekonani, że jest to idealne miejsce do prowadzenia działalności teatralnej i kulturalnej. Trudno wyobrazić sobie, że w tak klimatycznym i pełnym najlepszych tradycji obiekcie, powstanie supermarket lub oddział banku. Stowarzyszenie Teatru Konsekwentnego kończy w tym roku 18 lat. Oczekujemy, że władze stolicy wezmą pod uwagę opinie artystów i warszawskiej publiczności, która przez 3 lata niemal każdego dnia potwierdzała i potwierdza sens istnienia niepublicznej i niezależnej sceny w tym właśnie miejscu. Ponad 20 premier i 500 spektakli przy Rynku Nowego Miasta, w których uczestniczyło przez ostatnie 3 lata ponad 50 tysięcy widzów, jest najlepszym dowodem, że to miejsce kultury zostało docenione i uznane przez mieszkańców Warszawy.
Kino Wars to unikatowy architektonicznie, modernistyczny budynek, w którym funkcja kulturalna jest realizowana nieprzerwanie od 50 lat i wymaga szczególnej opieki. Mądrze zmodernizowany, z zachowaniem wszystkich elementów starego wystroju, ale dostosowany do współczesnych wymogów instytucji kultury i norm bezpieczeństwa, może stać się jednym z ciekawszych obiektów stolicy, ważnym dla historycznej części Warszawy, która - inaczej niż Kraków, Wrocław czy Gdańsk - wymaga szczególnej interwencji miasta poprzez nowocześnie pomyślaną politykę kulturalną.
Zwracamy się o poparcie procesu zamiany i przekazanie budynku Stowarzyszeniu Teatru Konsekwentnego na działalność teatralną. Jest to dziś ostatni tej rangi obiekt kulturalny Nowego Miasta i jest też jedynym prowadzonym na taką skale niezależnym teatrem niepublicznym w Warszawie.
Do wiadomości: Przewodnicząca Komisji Kultury Małgorzata Zakrzewska
Przewodnicząca Komisji Kultury i Środowiska Iwona Wujtasik
Radni m.st. Warszawy
Petycja jest dostępna online: (patrz link poniżej), a także w Teatrze WARSawy przed i po spektaklach.
Monika Rejtner
Kierownik literacki Teatru Warsawy