Artykuły

Włochy. Robert Talarczyk reżyseruje "Trzech muszkieterów"

Robert Talarczyk, dyrektor Teatru Śląskiego w Katowicach, został zaproszony do grona ośmiu reżyserów, którzy przygotowują teatralny serial na podstawie "Trzech muszkieterów" w Turynie. Dziś premiera szóstego odcinka w reżyserii Talarczyka.

Fundacja Teatro Piemonte Europa realizuje swoją największą produkcję w tym sezonie i jednocześnie jedno z najważniejszych we Włoszech wydarzeń kulturalnych o charakterze międzynarodowym. Prawie 50 aktorów zostało zaangażowanych do jednej produkcji, która składa się z ośmiu teatralnych odcinków. Każdą z części "Trzech muszkieterów", które są prezentowane od lutego do maja 2016 r., reżyseruje inny twórca. Wśród zaproszonych są tacy reżyserzy jak Gigi Proietti - jeden z najważniejszych włoskich aktorów i reżyserów czy Myriam Tanant z Paryża, reżyserka znana z francuskich scen teatralnych i operowych. W adaptację słynnej opowieści Dumasa zaangażowanych było kilku dramaturgów (Aldo Trionfo, Ghigo De Chiara, Aldo Nicolaj, Ettore Capriolo, Renato Nicolini).

Inicjatorem całego przedsięwzięcia jest Beppe Navello, reżyser i dyrektor artystyczny Teatro Astra w Turynie, który jako pierwszy we Włoszech zaproponował formę serialu na scenie już 20 lat temu. W najnowszej produkcji jeden z odcinków reżyseruje Robert Talarczyk (na zdjęciu), dyrektor Teatru Śląskiego. To jego kolejna realizacja we Włoszech, po spektaklach "Rewolucja balonowa" i "Prawie-raj" oraz po prowadzonych w Turynie i Katowicach warsztatach z aktorami (projekt "Romeo & Giulia. Work in progres").

Robert Talarczyk reżyseruje szósty z kolei odcinek "Trzech muszkieterów". Scenariusz odcinka przygotowali Ghigo De Chiara i Aldo Nicolaj, za scenografię i kostiumy odpowiada Luigi Perego. Premiera odbędzie się 6 kwietnia na Scenie Teatro Astra w Turynie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji