Artykuły

Śląskie/Opolskie. Wręczono Złote Maski

"Dziady" Opolskiego Teatru Lalki i Aktora w reż. Pawła Passiniego i "Sześć wcieleń Jana Piszczyka" w reż. Wojciecha Kościelniaka Teatru Polskiego w Bielsku-Białej zostały uznane za najlepsze przedstawienia teatralne ub. roku w woj. śląskim i opolskim.

Uroczystość wręczenia Złotych Masek odbyła się w poniedziałek w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora. Każde z województw przyznało nagrody oddzielnie.

"Dziady" [na zdjęciu] Opolskiego Teatru Lalki i Aktora otrzymały w sumie sześć Złotych Masek. Przedstawienie to nagrodzono nie tylko w kategorii spektakl roku, ale też w kategorii aktorstwo - rola żeńska i męska, reżyseria, scenografia i muzyka.

W kategorii aktorstwo za rolę żeńską Złotą Maskę dostała Aleksandra Mikołajczyk za rolę Guślarza; za rolę męską - Bogusław Kierc, który wcielił się w Poetę. Złotą Maskę dla reżysera odebrał Passini, a za scenografię do "Dziadów" - Zuzanna Srebrna. Za muzykę do tego spektaklu nagrodzono natomiast Sambora Dudzińskiego i Passiniego.

Odbierając kolejne nagrody, Passini mówił m.in., że "próbował nie wyciąć z +Dziadów+ metafizyki". - Próbowaliśmy, żeby ona tam jakoś została, żeby nie kastrować tego tekstu z metafizyki. To się udało i mam nadzieję, że cały czas się udaje - uznał.

Dodał też, że "udało się coś jeszcze", i opowiedział, że wraz z zespołem twórców tego spektaklu pojechał do Brześcia na Białorusi i tam stworzony został spektakl "w jakimś sensie lustrzany". "Spektakl, w którym po raz pierwszy od 25 lat na Białorusi Mickiewicza się mówi po białorusku i mówi się też trzecią część (). Ten spektakl jest tam grany cały czas. Niestety, został mocno pocięty przez cenzurę" - opowiadał reżyser.

Złotą Maskę przyznaną przez woj. opolskie za rolę żeńską dostała również Judyta Paradzińska za rolę Alicji w "Alicji po drugiej stronie lustra" Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu.

Laureatami Złotych Masek z woj. śląskiego za rok 2015 zostali natomiast: w kategorii rola wokalno-aktorska Elżbieta Okupska za rolę w spektaklu "Byłam wróbelkiem - sekrety Edith Piaf" w reż. Waldemara Patlewicza Bytomskiego Teatru Tańca i Ruchu Rozbark w Bytomiu oraz za rolę Pani Wilkinson w spektaklu "Billy Elliot" Lee Halla i Eltona Johna w reż. Michała Znanieckiego w Teatrze Rozrywki w Chorzowie; a w kategorii aktorstwo - rola kobieca - Violetta Smolińska za rolę w spektaklu "Chłopiec z łabędziem" Ingmara Villqista w reż. autora w Teatrze Śląskim im. S. Wyspiańskiego w Katowicach.

Za rolę męską nagrodzono Kazimierza Czaplę - Wokulskiego w spektaklu "Lalka" w reż. Anety Groszyńskiej w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej. Nagrodę w kategorii reżyseria odebrał natomiast Jacek Mikołajczyk za spektakl "Rodzina Addamsów" Marshalla Brickmana, Ricka Elice i Andrew Lippy w Gliwickim Teatrze Muzycznym w Gliwicach.

Mikołajczyk podczas wręczania laurów w Opolu mówił, że ta nagroda jest dla niego szczególnie ważna, bo jest on historykiem Złotych Masek. "Parę lat temu z Jolą Król z Teatru Rozrywki wydaliśmy książkę pod patronatem urzędu marszałkowskiego - historię Złotych Masek" - wspominał. I dodał, nawiązując do reżyserowanego przez siebie spektaklu: "Jak mawiają w rodzinie Addamsów - tymczasem chwila nieuwagi i coś takiego".

Nagrody specjalne dostali także Włodzimierz Kuca za reżyserię, choreografię i scenografię spektaklu teatralno-tanecznego pt. "Orfeusz" Częstochowskiego Teatru Tańca w Częstochowie oraz za autorską koncepcję tego teatru; a także Anna Piotrowska za reżyserię i choreografię do spektakli Bytomskiego Teatru Tańca i Ruchu Rozbark w Bytomiu.

Złotą Maską doceniono także Damiana Styrnę za scenografię do spektaklu "Sześć wcieleń Jana Piszczyka". Natomiast najlepszym spektaklem dla młodych widzów w woj. śląskim uznano przedstawienie "Narysuj mi baranka" według "Małego księcia" Antoine de Saint-Exupery'ego w reż. Pietro Fenatiego w Śląskim Teatrze Lalki i Aktora "Ateneum" w Katowicach.

Członek zarządu woj. opolskiego Grzegorz Sawicki zaznaczył na koniec poniedziałkowej uroczystości, że święto teatru w Opolu trwa i trwać będzie jeszcze przez tydzień, bo od wtorku zaczynają się 41. Opolskie Konfrontacje Teatralne Klasyka Polska.

Złote Maski są przyznawane z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru za szczególne osiągnięcia artystyczne w dziedzinie sztuki teatralnej.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji