Artykuły

Opole. Spektakle "Klasyki Żywej" na Konfrontacjach Teatralnych

Sześć spektakli, wytypowanych przez jury konkursu "Klasyka Żywa", obejrzą widzowie 41. Opolskich Konfrontacji Teatralnych "Klasyka Polska". Festiwal odbywać się będzie w Opolu od 5 do 10 kwietnia.

Wśród spektakli znalazły się: "Fantazy" Teatru Powszechnego w Warszawie w reż. Michała Zadary, "Samuel Zborowski" Teatru Polskiego w Bydgoszczy w reż. Pawła Wodzińskiego, "Car Samozwaniec, czyli polskie na Moskwie gody" Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy (w reż. Jacka Głomba), "Faraon" Teatru Wybrzeże w Gdańsku w reż. Adama Nalepy, "Grażyna" Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie w reż. Radosława Rychcika i "Remus" Miejskiego Teatru "Miniatura" w Gdańsku w reż. Remigiusza Brzyka.

Przedstawienia zostały wytypowane przez jury I edycji Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "Klasyka Żywa", zainicjowanego w związku z ubiegłorocznymi obchodami 250-lecia Teatru Publicznego w Polsce.

- Poza spektaklami zaplanowaliśmy też panele dyskusyjne dotyczące interpretacji i reinterpretacji dzieł klasycznych w teatrze. Będą również codzienne wieczorne koncerty różnych gatunków muzycznych, od elektroniki do jazzu - zapowiedział Norbert Rakowski, dyrektor festiwalu oraz Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu podczas konferencji prasowej w warszawskim gmachu Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego.

Jak dodał Zenon Butkiewicz, dyrektor II edycji Konkursu "Klasyka Żywa", w tym roku komisja "zarekomendowała dziewięć przedstawień, z których sześć zostało zaproszonych do Opola, gdzie nie były wcześniej wystawiane".

- Trwa II edycja konkursu "Klasyka Żywa"; termin zgłoszeń mija z końcem tego roku. W tej chwili otrzymaliśmy ich 26, sądzimy więc, że do konkursu zgłosi się ok. 40 spektakli. W przyszłym roku komisja artystyczna nie będzie przyznawała nagród, a rekomendacje do udziału w konkursie w Opolu. Nastąpi pełna zmiana organizacyjna Opolskich Konfrontacji Teatralnych - zapowiedział Butkiewicz. Zwycięzcy konkursu "Klasyka Żywa" zostaną wyłonieni właśnie podczas 42. edycji opolskiego festiwalu.

O trudach wykonywania na scenie klasycznego tekstu opowiadał laureat nagrody aktorskiej w I edycji konkursu Bartosz Porczyk. - W szkole patrzyliśmy na klasykę jak na coś zakurzonego, czego się prawie wstydziliśmy. My, młodzi adepci, chcieliśmy romantycznie przeżywać, rwać flaki, umierać na scenie, grać nowocześnie. Sceny klasyczne przychodziły nam z trudem, nie potrafiono nam wytłumaczyć, że poprzez klasykę wciąż możemy mówić o sobie i o współczesnych czasach. Uciekaliśmy z tych zajęć - podkreślił.

Porczyk otrzymał nagrodę w zeszłorocznym konkursie za rolę Gustawa-Konrada w "Dziadach" Michała Zadary. - Nagle przyjeżdża Zadara i każe nam mówić głośno i wyraźnie, żeby wszyscy w ostatnich rzędach też słyszeli. Naprawdę, początkowo wstydziliśmy się. Trudno było nagle mówić tym wierszem i zaufać mu - dodał.

W programie 41. edycji Opolskich Konfrontacji Teatralnych znalazły się także imprezy towarzyszące, m.in. spektakle w wykonaniu Opolskiego Teatru Lalki i Aktora, warszawskiej Fundacji HI ART! i PWST w Krakowie. Widzowie będą mogli również wysłuchać czytań tekstów klasycznych w Radiu Opole, obejrzeć ekranizacje polskiej młodej dramaturgii teatralnej, a także wziąć udział w koncertach, dyskusjach i spotkaniach z artystami. 9 kwietnia odbędzie się panel z udziałem Mai Komorowskiej "Jerzy Grotowski w Opolu - remiks". Na ostatni dzień festiwalu organizatorzy zaplanowali dyskusję "Interpretacja klasyki - perspektywy" z udziałem reżyserów i dyrektorów teatrów.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji