Artykuły

Lublin. Warszawski Teatr Dramatyczny ponownie w Teatrze Starym

Po sukcesie "Letnich os..." Teatr Dramatyczny powraca do Teatru Starego, tym razem ze spektaklem "Bez wyjścia".

"Bez wyjścia" to ilustracja tezy Sartre'a , że "piekło to inni". Inez, Stella i Carcin trafiają do wspólnego pokoju, z którego nie można wyjść. Zaczynają się sobie przyglądać, badać nawzajem, fascynować się sobą. Z każdą minutą atmosfera gęstnieje, napięcie między nimi rośnie. Zaczyna się gra. W rolach głównych Piotr Grabowski, Agnieszka Wosińska, Agnieszka Warchulska i Michał Podsiadło.

Znamy ten dramat także pod tytułem "Przy drzwiach zamkniętych", zawsze był wizytówką egzystencjalnej filozofii Sartre'a i jego myślenia o teatrze. Antoni Libera przetłumaczył go na nowo, a wyreżyserowała Barbara Sass, reżyserka filmowa specjalizująca się od wielu lat w teatrze psychologicznym. "Bez wyjścia" to ilustracja tezy Sartre'a , że "piekło to inni". Trójka bohaterów umarła i nic już tego nie odwróci. Przed nimi jest jednak wieczność. Inez, Stella i Carcin trafiają do wspólnego pokoju, z którego nie można wyjść. Przyprowadza ich tu tajemniczy przewodnik, zamyka drzwi i zostawia na zawsze. Tak wygląda piekło. Nie ma ognia i smoły, demonów i sal tortur. Największe cierpienie sprawiają sobie ludzie. Wieczność nie upłynie im na salonowych pogawędkach i flirtach, tylko wściekłej kłótni, rywalizacji, wzajemnym psychicznym dręczeniu i rozpamiętywaniu życia, które minęło. Bohaterowie są do siebie tak niedopasowani, że żaden chwilowy sojusz nie przetrwa nawet godziny. Co zostaje? Zagadywanie pustki? Wykrzykiwanie niewygasłej rozpaczy? Zemsta na tym innym człowieku? I tak bez końca, ciągle w tej samej formule, bez nadziei na ocalenie, wyjście z tego pokoju. Innego świata już nie ma, innych ludzi - także. Zapraszamy Państwa do Piekła.

Łukasz Drewniak, kurator programu teatralnego w Teatrze Starym

***

Zapraszamy na dwa spektakle:

18.06 godz. 17:00

18.06 godz. 20:00

"Bez wyjścia" Teatr Dramatyczny m. st. Warszawy 18.06.2016 sobota / 17:00 Bilety: I - 70 zł, II - 50 zł, III - 30 zł, stojące - 15 zł

czas trwania spektaklu: 1 godz. 10 min.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji