Artykuły

Trzy siostry widziane na nowo

Trzy siostry Czechowa widziane oczami młodej reżyserki z Krakowa, miłośniczki Quentina Tarantino i Krystiana Lupy, po raz pierwszy przedstawi w sobotę Teatr im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie.

Jan Nowara, dyrektor Teatru im. W. Siemaszkowej, od klasyki nie stroni, wręcz przeciwnie — jest jej miłośnikiem. W rzeszowskim teatrze sporo jest spektakli opartych na wielkiej klasyce. Ale Nowara za każdym razem stara sie ją odkurzać, podkreślać nowe smaczki i podawać jako atrakcyjne dla współczesnego widza danie, dlatego też kolejne spektakle oddaje w ręce młodych reżyserów, by na nowo odczytując klasyczne dramaty, dawali im świeżość. Tak powstała m.in. Hedda Gabler czy Balladyna.

Tym razem w ręce młodej reżyserki Magdaleny Miklasz oddał Trzy siostry Antoniego Czechowa. Z zapowiedzi wynika, że wizualna strona spektaklu nie będzie nowoczesna, scenografia i kostiumy będą nawiązywać do XIX-wiecznej Rosji. Nowoczesne podejście do spektaklu ma realizować się na poziomie emocji i postrzegania świata.

„Jako twórcy podkreślamy, że: Czechow nie jest nudny i ma świetne poczucie humoru!" — napisała reżyserka. Już brzmi dobrze. A jeszcze bardziej intrygująco brzmi kolejne zdanie: „Przy budowaniu postaci inspirujemy się Mikiem Leigh, do zbudowania atmosfery spektaklu wspomagamy się Andriejem Tarkowskim, a do całości dodajemy szczyptę Quentina Tarantino!".

Magdalena Miklasz przez ponad dziesięć lat realizowała w Dynowie wielkie spektakle plenerowe. Współpracuje z wieloma teatrami w Polsce, m.in. Teatrem Łaźnia Nowa w Krakowie, Teatrem Nowym w Poznaniu, Teatrem Malabar Hotel, Teatrem Muzycznym w Gdyni. W ciągu ostatnich lat dostała kilka nagród.

Spektakl Trzy siostry wg czteroaktowego dramatu Antoniego Czechowa to obejmująca siedem lat historia jednej rodziny. Każdy akt to bardzo intensywne kilka godzin z życia Prozorowów. Czechow uchwycił postaci w przełomowych momentach ich życia, między każdym aktem mija kilka lat. To wyjątkowe spotkania, zdarzenia, rozmowy. Kluczowe minuty w życiu bohaterów. Chwile, w których pozornie nic się dzieje, a tak naprawdę zmienia się wszystko, wnętrze człowieka oraz sposób postrzegania rzeczywistości. Intensywne i gęste.

Trzy siostry to także galeria typów, paleta osobowości, ludzi w różnym wieku, na innych etapach życia, o zróżnicowanej wrażliwości, odmiennym odczuwaniu rzeczywistości i czasu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji