Artykuły

Teatr sztuk nieoczywistych

Aż dwie premiery przygotowuje częstochowski teatr na kwiecień. To spektakle Efekt oraz Kredyt. Oba łączy nieoczywistość tekstu. Jasny jest tylko punkt wyjścia, ciąg dalszy już nie.



Pierwszą z zapowiadanych premier — Efekt Lucy Prebble zaplanowano na 2 kwietnia. Spektakl reżyseruje Adam Sajnuk, założyciel Teatru Konsekwentnego, a obecnie dyrektor artystyczny Teatru WARSawy. Częstochowska publiczność zna już jego twórczość — podczas Przeglądów Przedstawień Istotnych „Przez Dotyk" można było zobaczyć Ofiarę i Konstelacje w jego reżyserii. O współpracę z jednym z najciekawszych polskich reżyserów częstochowski teatr zabiegał od dawna.

— Nie było łatwo namówić go do współpracy, ale się udało. I okazało się, że Efekt to jego pierwsza realizacja dokonana poza Warszawą — mówi Robert Dorosławski, dyrektor Teatru im. Mickiewicza. — Gdy już zapadła decyzja, że będziemy razem współpracować, pozostał wybór tekstu. Początkowo rozmawialiśmy o Pradziadach Wojciecha Kuczoka, potem o Dziennikach Leopolda Tyrmanda. Stanęło na Efekcie. To pewne nawiązanie do Lotu nad kukułczym gniazdem, którego częstochowska premiera odbyła się 20 lat temu. Oba te spektakle łączy poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, na ile nam się wydaje, że jesteśmy panami własnego rozumu. To naprawdę interesujący tekst, poruszający mocno egzystencjalne kwestie — dodaje Dorosławski.

W obsadzie obok częstochowskich aktorów — Małgorzaty Marciniak, Teresy Dzielskiej i Waldemara Cudzika — gościnnie wystąpią Ewelina Pankowska i Wojciech Brzeziński. Tego ostatniego znają widzowie m.in. seriali Na Wspólne, Czas honoru, Twarzą w twarz oraz takich filmów jak 0_1_0 czy 80 milionów.

Drugą premierę wyznaczono na 30 kwietnia. To będzie polska prapremiera komedii Kredyt, której autorem jest Hiszpan Jordi Galcerán. Przedstawienie jest efektem koprodukcji z Teatrem im. Jaracza w Olsztynie. Reżyseruje Maciej Kowalewski, były dyrektor warszawskiego Teatru na Woli. — To komedia-niekomedia, przewrotna, dotykająca bolączek naszych czasów, świata korporacji, bankowości. Podobnie jak Efekt, Kredyt też jest tekstem nieoczywistym. Punkt wyjścia w obu przypadkach jest jasny, ciąg dalszy już nie. Na scenie jest tylko dwóch aktorów: Częstochowę reprezentuje Piotr Machalica, a Teatr im. Jaracza Piotr Borowski — mówi Dorosławski.

Borowski jest znany z ról m.in. w filmach Francuski numer, Pitbull i 7 minut.

Ale to nie wszystkie plany na kwiecień. Częstochowski teatr będzie także obchodzi drugą rocznicę śmierci Tadeusza Różewicza. Między 22 i 24 kwietnia zaplanował szereg wydarzeń. — Zorganizujemy specjalny „Salon poezji". Wróci nasz spektakl W starych dekoracjach Igora Gorzkowskiego oparty na prozie Różewicza, który od stycznia grany był w warszawskim Teatrze Soho. Przedstawimy też słuchowisko Teatru Polskiego Radia, które powstało na bazie tego spektaklu i z udziałem naszych aktorów — informuje Dorosławski. Radiowej wersji W starych dekoracjach będzie można posłuchać 23 kwietnia o godz. 16 w sali kameralnej teatru. Wstęp jest wolny, trzeba jednak mieć bezpłatną wejściówkę (rezerwacja: tel. 34 372 33 22).

Według zapowiedzi sezon 2015/ 2016 w teatrze zakończy się premierą słynnej sztuki Tennessee Williamsa Szklana menażeria w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej. Próby mają rozpocząć się w kwietniu, premiera planowana jest na czerwiec.

Świętujcie Dzień Teatru

Nim dwa premierowe spektakle pojawią się na scenie, częstochowianie wezmą udział w projekcie „Dotknij teatru", towarzyszącego obchodom Międzynarodowego Dnia Teatru. 30 marca mogą zwiedzić gmach przy ul. Kilińskiego 15. Oglądanie zakamrków teatru zaplanowano o godz. 8.30, 9.15, 10, 15 oraz 15.30 (zbiórka w holu kasowym teatru). Udział jest bezpłatny, ale trzeba się wcześniej zapisać (tel. 34 372 33 22).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji