Klasyczny czy alternatywny?
Szukamy kogoś, kto ma pomysł na teatr, ale też kogoś, kto poprowadzi go w stronę klasyki, a nie awangardy — mówi „Wyborczej" Leszek Zegzda z zarządu województwa, który zasiada w komisji wybierającej nowego dyrektora Teatru im. Juliusz Słowackiego.
O stanowisko po Krzysztofie Orzechowskim, który odchodzi ze stanowska dyrektora Teatru im. Słowackiego, powalczy dziewięciu kandydatów. Wyniki konkursu poznamy najprawdopodobniej w połowie kwietnia.
Jacek Bunsch, Marek Gierszał, Krzysztof Głuchowski, Piotr Jędrzejas, Iwona Kempa, Rafał Sabara, Adam Sroka, Tomasz Wysocki i Dariusz Zawiślak (ich sylewtki przedstawimy obok) — jedna z tych osób od 1 września pokieruje teatrem. Za kulisami mówi się, że największe szanse ma Iwona Kempa, obecna zastępczyni dyrektora Orzechowskiego i kierownik artystyczny Małopolskiego Ogrodu Sztuki. Głosom zza kulis zaprzecza Leszek Zegzda. — Nie mamy faworytów. Tak wielu chętnych to dla nas gwarancja, że będziemy mogli przebierać w programach — mówi.
Kto oceni program?
Kto wybierze nowego dyrektora? Dziewięcioosobowa komisja konkursowa pod przewodnictwem marszałka województwa Jacka Krupy. W jej skład wchodzą przedstawiciele władz regionalnych: Leszek Zegzda i dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego UM Krzysztof Markiel. Ministerstwo Kultury wydelegowało dwie osoby: Andrzeja Seweryna (dyrektora Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie) i Konrada Szczebiota (dyrektora Departamentu Narodowych Instytucji Kultury MKiDN, w Krakowie znanego od czasu, gdy zażądał nagrań spektakli ze Starego Teatru). Skład komisji konkursowej uzupełniają: Olgierd Łukaszewicz (prezes Zarządu Głównego Związku Artystów Scen Polskich), Bolesław Brzozowski (przewodniczący krakowskiego Oddziału ZASP), Lidia Bogacz-Popiel (przedstawicielka Związku Zawodowego Aktorów Teatru im. Słowackiego) oraz Joanna Poznańska-Wąsik (reprezentuje NSZZ Pracowników Teatru Słowackiego).
Pomysł na teatr
Jakiego teatru chcą małopolskie władze? — Teatr im. Juliusza Słowackiego to teatr z tradycjami, repertuar jest bardziej klasyczny niż awangardowy i w tym kierunku będziemy szli. Ale nie mamy sztywnych założeń. Będziemy czekali na sygnały ze strony kandydatów. Szukamy przede wszystkim kogoś, kto ma pomysł na teatr — stwierdza Zegzda.
Pierwsze posiedzenie komisji konkursowej, która oceni przesłane aplikacje na razie tylko pod względem formalnym, już dziś. Na 30 marca zaplanowano rozmowy indywidualne z kandydatami.To wtedy opowiedzą o swojej koncepcji zarządzania krakowskim teatrem. .
Kiedy możemy spodziewać się wyników? Wstępna ocena programu będzie gotowa już na początku kwietnia Jednak na ostateczne decyzje przyjdzie jeszcze poczekać —Najprawdopodobniej wyniki konkursu poznamy w połowie przyszłego miesiąca — informuje Zegzda.
Nowy dyrektor teatru zacznie pracę dopiero we wrześniu. 31 sierpnia kończy się kadencja Krzysztofa Orzechowskiego, który kieruje „Słowackim" nieprzerwanie od 1999 roku.
Kto na dyrektora?
Jacek Bunsch — reżyser teatralny z Krakowa. Ukończył filologię polską i teatrologię na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Wydział Reżyserii Dramatu PWST w Krakowie. Był dyrektorem Teatru Polskiego we Wrocławiu (1985-90), Teatru im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie (2003-04) oraz Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni (2004-08). Jest wykładowcą wrocławskich uczelni.
Iwona Kempa — reżyserka teatralna z Krakowa. Ukończyła teatrologię na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Wydział Reżyserii Dramatu PWST w Krakowie. Od 2012 roku jako zastępca dyrektora Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie pełni funkcję kierownika artystycznego Małopolskiego Ogrodu Sztuki.
Marek Gierszał — reżyser, aktor i scenarzysta. Absolwent Wydziału Aktorskiego PWST w Krakowie oraz wydział reżyserii filmów fabularnych uniwersytetu w Hamburgu. Był wykładowcą w szkole musicalowej i teatralnej Stage School w Hamburgu (1994-99). Docent w Akademii Realizacji Telewizyjnej państwowych stacji ARD i ZDF w Norymberdze. Od 28 lat mieszka i pracuje w Niemczech.
Krzysztof Głuchowski — aktor teatralny i filmowy, producent festiwali (m.in. Era Nowe Horyzonty), filmów i spektakli. Absolwent Wydziału Aktorskiego PWST w Krakowie. Był pierwszym dyrektorem Bunkra Sztuki (1993-1999), Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha".
Piotr Jędrzejas — reżyser i aktor. Absolwent Wydziału Aktorskiego PWSFTViT w Łodzi oraz Wydziału Reżyserii Dramatu krakowskiej PWST. Reżyserował m.in. w Teatrze Stu (Monologi waginy Eve Ensler), Teatrze Ludowym w Krakowie (Bajzel Krzysztofa Czeczota) i Teatrze im. Jaracza w Olsztynie (7 sekund/In God we trust Falka Richtera).
Rafał Sabara — aktor, reżyser i scenarzysta z Puław. Absolwent Wydziału Aktorskiego PWSFTViT w Łodzi oraz Wydziału Reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie. Jest autorem scenariusza do filmu fabularnego Jasne błękitne okna oraz seriali fabularnych, m.in. Miodowe lata, Egzamin z życia i Tancerze.
Adam Sroka — reżyser i aktor z Krakowa. Ukończył teatrologię na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Wydział Reżyserii Dramatu krakowskiej PWST. Dyrektor Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu (2001-07). W 2000 roku na scenie Teatru im. J. Słowackiego wystawił Ogień w głowie Mariusa von Mayenburga, a na deskach Teatru Ludowego w Krakowie spektakl dla dzieci Sen Menaszego wg Isaaka Bashewisa Singera (2008) oraz własny dramat Symfonia locatoris o pogubionych ludziach żyjących w wielkim blokowisku (2009).
Tomasz Wysocki — aktor. Absolwent Wydziału Aktorskiego krakowskiej PWST. Od 2003 roku jest związany z Teatrem im. J. Słowackiego, gdzie zagrał m.in. w spektaklach Dziady. Gustaw — Konrad A. Mickiewicza, Beatrix Cenci J. Słowackiego oraz Miarka za miarkę W. Szekspira. Wyreżyserował m.in. Krawca S. Mrożka i Wertera w Nowym Jorku T. Staffela.
Dariusz Zawiślak — warszawski grafik, scenograf, scenarzysta, reżyser, producent filmowy i telewizyjny. Członek założyciel Polskiej Akademii Filmowej. Absolwent Executive MBA w Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, Wydziału Sztuki Mediów warszawskiej ASP oraz zarządzania na Wydziale Ekonomicznym WSE. Nominowany do Złotych Kaczek za Balladynę (film oparty na dramacie Juliusza Słowackiego z udziałem Faye Dunaway, laureatki Oscara i Złotych Globów) w kategorii najlepszy scenariusz i najlepszy film sezonu 2008/09.