Artykuły

Wielkopolska. "Dotknij Teatru" po raz siódmy

27 marca startuje VII edycja ogólnopolskiej akcji "Dotknij Teatru", która towarzyszy obchodom Międzynarodowego Dnia Teatru. W tym roku odbędzie się ona w blisko 60 polskich miastach, w tym w miastach Wielkopolski.

W ramach "Dotknij Teatru 2016", które potrwa do 3 kwietnia, widzowie z całej Polski wezmą udział w 400 wydarzeniach.

W samym województwie wielkopolskim będzie ich ponad 40.

Głównym celem "Dotknij Teatru" jest stworzenie możliwości twórczego spotkania artystów teatru i widzów. W tym roku do akcji przystąpiło wielu nowych partnerów i wiele nowych miast: wśród nich są zarówno miasta wojewódzkie (Poznań, Warszawa, Wrocław, Bydgoszcz czy Lublin), jak i mniejsze ośrodki (np. Chrzanów, Józefów czy Łomża). W "Dotknij Teatru" 2016 zaangażowało się blisko 150 instytucji i twórców niezależnych z 15 województw. Oferta kulturalna przygotowana w ramach DT, na którą składa się około 400 wydarzeń, jest bardzo różnorodna: to zarówno spektakle, performance, koncerty, projekcje, czytania dramatów czy próby otwarte, jak i warsztaty, wystawy oraz wykłady. Wszystkie wydarzenia dostępne są w specjalnych cenach lub bezpłatnie - co jest jedną z podstawowych zasad "Dotknij Teatru".

Wśród uczestników akcji znalazły się w tym roku teatry publiczne (narodowe, marszałkowskie, miejskie), teatry prywatne, teatry offowe, domy kultury w strukturach których działają amatorskie grupy teatralne, grupy nieformalne, artyści niezależni, fundacje, stowarzyszenia i teatry szkolne, wyższe uczelnie artystyczne.

W województwie wielkopolskim w akcję zaangażowało się kilkanaście instytucji - między innymi z Poznania, Jarocina, Gniezna i Bukownicy.

W Teatrze Nowym można będzie obejrzeć spektakl pt. "Po co psuć i tak już złą atmosferę" w reż. Aleksandry Jakubczak. Polski Teatr Tańca zaplanował wydarzenie familijne z pokazami przedstawień tańca "Śnienie" i "SUMO". Teatr Polski obok przechadzek po teatrze zaprezentuje swoje głośne premiery: "Krakowiaków i Górali" w reż. Michała Kmiecika oraz spektakl dla dzieci w reż. Justyny Sobczyk pt. "Ojczyzna". Po swoich kulisach oprowadzać widzów będą też pracownicy Teatru Muzycznego. Poznańskie Centrum Sztuki Dziecka zaprezentuje z kolei spektakl "Stopklatka" na podstawie Maliny Prześlugi w reż. Łukasza Chrzuszcza. Scena Robocza - Centrum Rezydencji Teatralnej przygotowała ciekawe propozycje, poza zwiedzaniem można będzie zobaczyć kilka offowych spektakli m.in. "Tragedię w lumpeksie. Czyli o przeciętnym Polaku (i Polce)" - spektakl Grupy Circus Ferus.

W Jarocinie będzie można wziąć udział w warsztatach ruchowych dla młodzieży i dorosłych organizowanych przez Stowarzyszenie Jarocin XXI a w Bukownicy Stowarzyszenie Kulturalno-Edukacyjne "Stacja Bukownica" przygotowało m.in. warsztat interaktywny dla dzieci "Magiczna Księga Teatru".

Więcej informacji o tegorocznej edycji oraz szczegółowy program - także dla województwa wielkopolskiego - znajduje się na stronie www.dotknij-teatru.pl [link poniżej].

Dotknij po raz siódmy

Ideą działań teatralnych podejmowanych w ramach projektu jest wchodzenie w interakcję z widzem i umożliwienie mu wejścia za teatralne kulisy - co można rozumieć zarówno dosłownie, jak i metaforycznie. Sposób przygotowania akcji w poszczególnych regionach jest różnorodny - wynika z ich specyfiki oraz możliwości finansowych. Dla teatru udział oznacza zorganizowanie specjalnego wydarzenia - na przykład warsztatu, spotkania, wycieczki po teatrze lub przekazanie nieodpłatnych zaproszeń (bądź biletów w promocyjnej cenie) na spektakle oraz inne wydarzenia repertuarowe.

Przed sześcioma laty akcję "Dotknij Teatru" po raz pierwszy zorganizowała łódzka Grupa Inicjatywna. Niemal równocześnie w Warszawie rozwinął się projekt Instytutu Teatralnego "Chodź do teatru!" realizujący podobne cele. W związku z tym postanowiono połączyć siły oraz zachęcić inne regiony do włączenia się w "Dotknij Teatru".

W 2012 roku wspólnie świętowano w województwie łódzkim, w Wielkopolsce, na Śląsku i na Mazowszu. Dwa lata później zorganizowano już kilkaset wydarzeń w 49 miastach całej Polski. Przed rokiem w "Dotknij Teatru" wzięły udział instytucje kultury i artyści z 55 polskich miast.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji