Artykuły

Słupsk. Odija wg Vedrala w Nowym Teatrze

W Nowym Teatrze im. Witkacego trwają próby do premiery spektaklu "Ulica" na podstawie książki słupskiego autora, Daniela Odiji. Premierze towarzyszyć będą liczne wydarzenia, m.in. wystawy zdjęć i cykl murali.

Ulica Długa wcale nie jest długa. Być może nie jest wcale ulicą, w każdym razie od dawna nie istnieje już na mapie miasta. A jednak w kilkudziesięciu niechronologicznie opowiedzianych epizodach to właśnie Długa tworzy mitologiczną opowieść współczesności. Pokora zabił Sobakę i powiesił go na gałęzi starodawnego dębu, mały Mąka wyłuskuje kotom oczy, Helenka chowa się w dziurze w ziemi a Antoniuk z butelką taniego wina jedzie do Ustki napisać wiersz. Ktoś sprzedaje pieczone kurczaki, których nikt nie chce kupić, ktoś inny przygląda się latającym ponad dachami gołębiom i próbuje wyobrazić sobie ich perspektywę. Właściwie nikt nie jest trzeźwy, zmęczone ciała przesuwają się z mozołem ale jednocześnie zadziwiającą godnością wzdłuż poszarpanych ścian ulicy.

W strukturę każdego miasta wpisany jest mikrokosmos slumsów, które niczym jątrzące się wrzody zatruwają zdrową materię. Te symultaniczne historie nakładają się na jedną uniwersalną opowieść o niechcianych i nieaprobowanych cząstkach wielu miejscowości. "Ulica" może być zatem postrzegana jako socjologiczny reportaż o nieakceptowanym wycinku powiatowego miasta gdzieś w północnozachodniej Polsce, ale może być wyprawą w metafizyczną przestrzeń czasu "pomiędzy". Dziwnego terytorium, zapomnianego, zaniechanego, niechcianego, a więc wypartego.

Spektakl zrealizowany na podstawie książki słupskiego autora - Daniela Odiji. Inscenizacja dzięki temu wpisuje się w nurt popularnych w wielu polskich teatrach i często wystawianych ostatnimi czasy spektakli inspirowanych lokalnym charakterem miast. W "Ulicy" nie znajdziemy jednak bohaterów wartych naśladowania a pozycja ta może stać się punktem wyjścia do rozważań o współczesnych lękach i słabościach

premiera spektaklu 9.04.2016, godz: 18.00

***

Ceny biletów: 30zł/25zł/20zł

Rezerwacje: (59) 846 70 13 (59) 846 70 06

Terminy spektakli:

8 kwietnia, godz: 18.00 PREMIERA STUDENCKA

9 kwietnia, godz: 18.00 PREMIERA

16 kwietnia, godz: 18.00

18, 19 kwietnia, godz: 10.00

7, 8 maja, godz: 18.00

***

Imprezy towarzyszące

Ulica Długa stała się źródłem wielu artystycznych trawestacji. To miejsce pierwotne, miejsce inspiracji. Zaobserwowana i opisana przez Daniela Odiję, fotografowana przez młodą adeptkę wzornictwa w Koszalinie, ale także wielokrotnie przetworzona przez język teatru i promocyjnej fotografii nabrała nowych znaczeń i wyewoluowała w swoisty rodzaj kodu, który interpretować będzie dane odbiorcom samego spektaklu i wystaw.

"Twarze ulicy" - wernisaż wystawy 03. 04. 2016, godz: 19.30

Miejsce: Kafeina, Nowobramska 2, Słupsk

Autorka zdjęć: Magda Tramer

O wystawie

"Twarze ulicy" to cykl portretów aktorów Nowego Teatru im. Witkacego w Słupsku. Tematycznie projekt ma nawiązywać do powstającej sztuki teatralnej, która realizowana jest w oparciu o tekst Daniela Odiji pt: "Ulica". Prezentować będzie zbiór scenek rodzajowych, portretujących życie literackich bohaterów. Jeden motyw - inspiracja życiem ulicy ulegnie tym samym kilkukrotnym transformacjom. Codzienne życie w ujęciu literata, przekonwertowane przez twórców teatru, a to wszystko opowiedziane językiem fotografii, ma szansę stać się kanwą dla ciekawego materiału promującego wydarzenie, jakim jest premiera planowana na 09.04.2016 r.

W ramach wernisażu odbędzie się też spotkanie i dyskusja z jej autorką a także aktorami Nowego teatru i autorem powieści "Ulica" Danielem Odiją.

***

Słupsk Street Photography - wernisaż wystawy 01.04.2016, godz: 12.00

Miejsce: Plac Zwycięstwa, Słupsk

O wystawie

Podpatruję ludzi na ulicy spojrzeniem ostrym i uważnym. Łączę fotograficzną szczerość, szacunek do rzeczywistości, troskę o kompozycję i poszukiwanie wartości emocjonalnej. Z tych wędrówek powstają zdjęcia pokazujące codzienny byt miasta. - Wojtek Chrząstowski

Ulice nosimy w sercach i to nas wyróżnia. Nie jestem w stanie opisać Tobie co chciałem opowiedzieć moimi kadrami. Jeżeli fotografie nie przekażą Tobie historii, jeżeli nie zatrzymasz się przy nich chociaż na chwilę, jeżeli nie zapamiętasz ich na dłużej niż jeden wieczór - oznacza to, że nie udało mi się pokazać prawdy o naszych ulicach. - Łukasz Lisek

***

"Długi wernisaż" - wernisaż wystawy 06. 04. 2016, godz: 18.00

Kulturalna Uczta, Sienkiewicza 7, Słupsk

Autorka zdjęć: Klaudyna Gołębiewska

O wystawie

Ulica Długa jest miejscem wielostronnych inspiracji. Stała się wątkiem literackich opowieści. Jest miejscem wielu legend prawdziwych i zmyślonych. Mieszkając na tej ulicy, chciałam zobaczyć ją na nowo, po wielu latach od czasu mojego dzieciństwa. Użyłam narzędzia - aparatu fotograficznego. Fotografia uświadomiła mi niezwykłość miejsc budowanych przez światło i nastrój. Pamięć ludzka jest inspirująca. Tworzy własną narrację-odkrywa napięcia, tajemnice czasu, odświeża minione emocje. Próby łączenia techniki graficznej i metody malarskiej jest próbą mojej własnej opowieści o ulicy, na której mieszkam.

W ramach wernisażu odbędzie się też spotkanie i dyskusja z jej autorką a także mieszkańcami ulicy Długiej i autorem powieści "Ulica" Danielem Odiją. Spotkanie poprowadzi profesor Kazimierz Jałowczyk

***

"Człowiek i ulica" - wernisaż wystawy 08. 04. 2016, godz: 19.30 (po spektaklu)

Miejsce: Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku, foyer teatru

Autorzy zdjęć: młodzież z Zespołu Szkół Technicznych w Słupsku "Drzewniak", kurator: Janusz Wroński

O wystawie

Inspiracją do stworzenia ekspozycji były teksty Daniela Odiji. Niektóre fotografie zostały zrealizowane specjalnie dla potrzeb kwietniowej wystawy, a część została wyłoniona przez jej kuratora Janusza Wrońskiego spośród wcześniejszych prac młodzieży ilustrujących życie ulicy. Taki zabieg podkreśla uniwersalizm literackiego dzieła, pokazuje że temat jest aktualny w każdej przestrzeni i czasie.

***

Murale

Miejsce: ul. Długa - projekt nr1, miejsca kolejnych projektów pozostają do ustalenia

Autorzy wystawy: Projekt realizowany przez Państwowe Liceum Plastyczne nr 1 w Słupsku działające przy Zespole Szkół Technicznych "Drzewniak", kurator: Katarzyna Tomasiak

O projekcie

Na słupskich ścianach powstanie cykl murali opatrzonych cytatami z "Ulicy" Odiji. Dla kuratorki projektu niezwykle istotnym stał się motyw wzajemnego podglądania rzeczywistości - intymny świat "w środku" przestaje być odseparowany od ulicznych hałasów i zewnętrznej rzeczywistości przez prosty akt otwarcia okna. Okno ciekawi także przechodniów pozostających na zewnątrz. Spoglądamy w nie, chcąc sprawdzić, co dzieje się "tam" w innych światach, w cudzych mieszkaniach. Ten prosty leitmotiv będzie pojawiał się na wszystkich aranżacjach (w przyszłości jest ich planowanych kilka) i implikować ma pozytywny przekaz.

Na imprezy towarzyszące wstęp wolny!

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji