Artykuły

Warszawa. Rusza 2. edycja Sceny Tańca Studio

Prezentacja najciekawszych spektakli tanecznych z całej Polski, czyli druga edycja programu Scena Tańca Studio rozpoczyna się w warszawskim Teatrze Studio. Pierwsze spektakle będą prezentowane od 22 do 24 marca.

Scena Tańca Studio to program regularnej prezentacji najlepszych spektakli tanecznych w kraju, realizowanych przez artystów polskich lub na stałe pracujących w Polsce. Przez trzy dni każdego miesiąca Teatr Studio w Warszawie staje się przestrzenią dedykowaną wydarzeniom tanecznym. Celem przedsięwzięcia jest zaprezentowanie różnorodności form i stylów tańca współczesnego.

- Misją Sceny Tańca Studio jest prezentacja produkcji tanecznych polskich twórców, czasami w kooperacji z zagranicznymi artystami, czasami polskich artystów mieszkających i tworzących za granicą, lub zagranicznych artystów aktywnie tworzących w Polsce - powiedziała podczas środowej konferencji prasowej w stołecznym Teatrze Studio Jadwiga Majewska, kuratorka części projektu. - Szerokie spektrum estetyk odzwierciedla to, co się dzieje współcześnie na niezależnej i instytucjonalnej scenie tańca w Polsce - dodała.

Pierwsza edycja programu odbywała się od września do grudnia 2015 r. - w jej ramach zaprezentowano 52 wydarzenia artystyczne, w których udział wzięło niemal 200 artystów, a na widowni zasiadło ponad 5 tysięcy osób.

Druga edycja Sceny Tańca Studio rozpocznie się 22 marca. W najbliższych miesiącach widzowie będą mieli możliwość obejrzenia spektakli w wykonaniu m.in. Polskiego Teatru Tańca, Teatru Dada von Bzdülöw, Sopockiego Teatru Tańca, Krakowskiego Teatru Tańca, Teatru Rozbark, Teatru Amareya czy Lubelskiego Teatru Tańca.

Jak dodał drugi z kuratorów projektu Mateusz Szymanówka, "teatr nie jest jedynym środowiskiem, w którym kształtują się praktyki choreograficzne". - Sztuka choreografii rozwijała się zawsze na skrzyżowaniu sztuk wizualnych i performatywnych i taką odsłonę choreografii i tańca będę chciał pokazać podczas mojej części programu, która odbędzie się w lipcu - zaznaczył.

- Zadamy pytania o to, w jaki sposób polscy artyści myślą o warstwie wizualnej swoich spektakli, jakie obiekty wytwarza choreografia oraz jaka jest relacja procesu twórczego i prezentacji jego efektów. Lipcowa edycja imprezy będzie okazją do zobaczenia działań warszawskich twórców oraz prac nieprezentowanych do tej pory w Polsce. Do przestrzeni Teatru Studio przeniesione zostaną propozycje choreografów i choreografek, które powstały nie tylko w kontekście teatralnym, ale również w galeriach i muzeach - dodał, podkreślając przy tym, że na program lipcowej odsłony programu składać się będą również warsztaty teoretyczno-praktyczne i dyskusje.

Trzeci z kuratorów Włodzimierz Kaczkowski - odpowiedzialny za ostatnie cztery miesiące programu - ocenił, że zależy mu, by "pokazać wszystkie ośrodki w Polsce, które wspierają teatry tańca". - To oczywiście niemożliwe w tak krótkim czasie, ale warto zaprezentować różne ogólnopolskie działania, które sprawiają, że taniec w Polsce istnieje jako sztuka. Proponuję na rok 2016 stworzyć Taneczną Mapę Polski, która podkreśli znaczenie tańca jako narzędzia promocji, zarówno na terenie polskim, jak i międzynarodowym - dodał.

- Wydaje mi się, że w ostatnim czasie pojawiło się kilka grup młodych twórców, którzy próbują powrócić do wspólnotowego tworzenia, wypowiadania się w imieniu szerszej grupy, pokolenia. Chętnie udzielił bym im wsparcia i zaprezentował w Teatrze Studio tych, którzy dopiero zaczynają i starają się razem pracować i rozwijać się (...) Jest taki nurt, mam nadzieję, że będzie się rozwijał - powiedział Kaczkowski.

Marcowe spektakle taneczne stawiać będą pytania o cielesność jako formę duchowości. Motywy religijne zestawione zostaną z agnostycznym egzystencjalizmem, pytaniami o manipulację i interwencje siły wyższej. Tegoroczną edycję imprezy otworzy "Pasja" w wykonaniu Kieleckiego Teatru Tańca oraz "Kolarz" Warszawskiego Teatru Tańca Aleksandry Dziurosz.

Organizatorzy przygotowali także program dla dzieci - "Czytanki performatywne" Anny Piotrowskiej staną się okazją do posłuchania tekstów literatury dziecięcej. Nowością tegorocznego programu będą także codzienne prezentacje międzynarodowego konkursu filmów tańca Dances with Camera, realizowanego w ramach festiwalu filmów krótkometrażowych Short Waves Festiwal.

Szczegóły programu II. edycji Sceny Tańca Studio dostępne są na stronie internetowej Teatru Studio.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji