Sopot. STT gościnnie w Toruniu i Warszawie
"Wszystko co widać. OHIO", pierwszy od 5 lat, duet Joanny Czajkowskiej i Jacka Krawczyka, twórców Sopockiego Teatru Tańca, rusza w objazd. Jutro gościć będzie na XXIV Alternatywnych Spotkaniach Teatralnych Klamra w Toruniu, a 23 marca - na Scenie Tańca Studio w Warszawie.
Dokładnie 10 lat temu w grudniu 2005 roku odbyła się premiera spektaklu "Kwadrat. Wersja 6" inspirowana jednoaktówką "Kwadrat" Samuela Becketta. Po dekadzie autorski duet Czajkowska - Krawczyk ponownie sięga do dzieł tego wybitnego dramaturga.
Tym razem punktem wyjścia pracy nad spektaklem stał się tekst "IMPROMPTU. OHIO", ale całość utkana jest z wątków i obrazów m.in. z "Pierwszej miłości", "Kroków", "Katastrofy", czy nawet zupełnie luźno z "Czekając na Godota". Widzowie będą mieli możliwość znajdowania znaków i niuansów nawiązujących do dzieł Irlandczyka, ale twórcy przedstawienia pragną, by nawet Ci, którzy nie są zapalonymi "beckettologami" mogli przeżyć opowieść o jedności, rozwarstwianiu, rytmach, absurdach życia, marzeniach, miłości i śmierci.
***
17 marca, godz. 19
24 Alternatywne Spotkania Teatralne KLAMRA, Toruń
--
23 marca, godz. 18
Scena Tańca Studio, Warszawa
+ warsztaty Joanny Czajkowskiej "Ciało Otwarte" (24.03.2016)
"Ciało otwarte - technika tańca współczesnego zorientowana na zmianę"
Ciało jako nośnik znaczeń. Ciało jako wszechstronny "instrument", brzmiący czysto w każdym rejestrze i gotowy do zmian... Ciało otwarte - to marzenie każdego tancerza i każdego choreografa.
Technika:
Bazą lekcji Joanny Czajkowskiej jest taniec współczesny, a jej głównym celem kształcenie świadomości ciała i uważności na zmienne dotyczące połączeń w ciele, punktów inicjujących ruch, wysiłku, kształtów ciała, czy wielkości kinesfery. Warsztat pełen nagłych zwrotów akcji, niczym dobry kryminał lub film szpiegowski, daje radość bycia zaskakiwanym i zaskakiwania samego siebie.
Choreografia:
Lekcja składa się z dwóch części: nauki fragmentów choreografii ze spektakli Sopockiego Teatru Tańca oraz z przekształceń tych fragmentów zgodnie z zasadami kompozycji tańca i choreografii tak, by zaskoczyć ich twórców i samych siebie, czyli tancerzy wykonujących choreografię. To przyspieszony proces twórczy dający narzędzia niezbędne każdemu instruktorowi, choreografowi, tancerzowi do świadomej pracy.
MIEJSCE: Warsaw Dance Department
Pałac Kultury i Nauki od strony ul. Emilii Plater
warsztaty - 10 zł
wymagane zapisy mejlowe na adres:
magdalena.grabowska@teatrstudio.pl (do 21 marca)