Artykuły

Opera „Eugeniusz Oniegin” przyciągnęła tłumy

Blisko 100-osobowy zespół — soliści, chór, orkiestra — wystąpił w Eugeniuszu Onieginie Piotra Czajkowskiego w Filharmonii Świętokrzyskiej. Na scenie królowała młodość.

Wystąpił Chór Instytutu Edukacji Muzycznej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego przygotowany przez Teresę Romanowską, partie solowe wykonali utalentowani studenci Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Orkiestrę Filharmonii Świętokrzyskiej poprowadził Jacek Rogala.

Dzieje niespełnionej miłości, przepiękne libretto pióra samego kompozytora, urzekająca muzyka sprawiają, że Eugeniusz Oniegin cieszy się niesłabnącym powodzeniem. W Filharmonii operę zaprezentowano z niespodziankami. A to za sprawą Ryszarda Cieśli — profesora warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego i reżysera w jednej osobie. — „Wprowadziłem tajemniczą postać, uosobienie Losu. To on jest sekundantem w pojedynku i sprawia, że Oniegin w tym kulminacyjnym momencie bardziej ceni przyjaźń i nie zabija przyjaciela. Leński wierząc w przeznaczenie popełnia samobójstwo. Przemianę Oniegina podkreśla projekcja multimedialna prezentująca wycięty las”.

Mocną stroną przedstawienia byli młodzi soliści obdarzeni pięknymi głosami i talentem aktorskim. Zachwyciły także kostiumy nawiązujące do epoki, a także układy choreograficzne przygotowane przez Karolinę Fandrejewską i Aleksandrę Dziurosz.

Opera zachwyciła młodą widownię, obejrzało ją ponad 300 uczniów podstawówek, szkół gimnazjalnych i licealnych. — „Z zainteresowaniem obejrzeliśmy operę. Piękna muzyka, ciekawa akcja, ruch sceniczny. Temat niespełnionej miłości, fałszywej dumy, zazdrości nadal aktualny” — zaznaczyli Kuba i Dominik, uczniowie gimnazjum z Rudy Wielkiej koło Wierzbiny. Nie nudził się Jeremiasz, uczeń czwartej klasy z Zespołu Szkół z Kostomłotów. — „Najbardziej podobała mi się scena pojedynku” — przyznał po zastanowieniu. Brawami i owacjami nagrodzono artystów podczas piątkowego spektaklu. Obejrzała go ponad 500-osobowa widownia.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji