Artykuły

Kielce. Misterium "Maria Skalista" Sceny Autorskiej Studio

Tradycyjnie, w czasie zbliżonym do Wielkiego Tygodnia, Kieleckie Centrum Kultury zaprasza na Misterium Wielkopostne, przygotowane przez Scenę Autorską Studio. Tym razem będzie to świat, widziany oczyma tytułowej Marii Skalistej.

Mówi reżyser Marek Tercz:

"To misterium powstało z inspiracji Romana Brandstaettera i Tadeusza Konwickiego.

Maria Skalista to postać wyjęta z poematu Brandstaettera "Stabat Mater". Pieta - niemy świadek Męki Pańskiej, lecz także każdej krzywdy, każdej nieprawości, przed i po Chrystusie - aż po współczesność (wojny totalne, Auschwitz, Treblinka, Hiroszima, Archipelag Gułag, terroryzm, głód Afryki i biednych zakątków Azji i Ameryki Południowej, interwencje mocarzy wobec słabszych, przemoc, pogarda, śmierć; a po drugiej stronie... potworna bezradność bezbronnych i bezradnych!

Z kolei Tadeusz Konwicki mając na myśli kondycję współczesnego świata, sformułował to tak:

" (...) człowiek współczesny, możny i syty, tak zatracił się w nieprawości i okrucieństwie, że zagubił pierwotny odruch stawania w obronie: niewinnych, nieśmiałych, nieprzystosowanych, bezbronnych, głodnych, skrzywdzonych i cierpiących. To jest największa hańba (mojego, waszego) pokolenia!".

Powstaje jeszcze pytanie - kim byłaby dziś Maria Skalista, gdyby historia zbawienia toczyła się na naszych oczach. Być może byłaby cudem ocaloną z pieców Treblinki matką, która w naszym statecznym świecie nigdy się nie odnalazła... i nie odnajdzie...

A może byłaby oszalałą po stracie syna emigrantką ze Wschodu, żebraczką, która na wysypisku śmieci węszy za odpadkami jedzenia.

Tak to sobie wyobraziłem...

Tak też będzie w tym misterium."

***

Kieleckie Centrum Kultury - Mała Scena

18 marca, godz. 19

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji