Artykuły

Gdańsk. Przegląd twórczości Andrzeja Wajdy w ECS

Pokaz filmu "Ziemia obiecana" rozpocznie w piątek w Gdańsku przegląd twórczości Andrzeja Wajdy. Podczas czterodniowego wydarzenia "Według Wajdy" odbędą się spotkania z twórcą, projekcje filmowe wg. autorskiego wyboru reżysera oraz wystawy m.in. rysunków.

Przegląd związany jest z przyznaniem reżyserowi tytułu honorowego obywatela miasta Gdańska; uroczystość wręczenia tytułu odbędzie się w sobotę w Dworze Artusa, podczas uroczystej sesji Rady Miasta.

Anna Mydlarska z Działu Dokumentacji Filmowej Europejskiego Centrum Solidarności (ECS) powiedziała PAP, że przedsięwzięcie "Według Wajdy" jest kontynuacją współpracy ECS z reżyserem. - Andrzej Wajda jest obecny na stałej wystawie ECS - tam znajduje się Złota Palma za "Człowieka z żelaza" i zdjęcia z uroczystości wręczenia tej nagrody - wyjaśniła.

Dodała, że w grudniu ub. roku reżyser uczestniczył też w projekcie Centrum związanym z 35. rocznicą odsłonięcia Pomnika Poległych Stoczniowców w Gdańsku. Wówczas otwarta została w ECS wystawa pt. "Ukryte/Wypowiedziane/Przypomniane". Grudzień'70", odwołująca się do tryptyku filmowego Andrzeja Wajdy - "Człowieka z marmuru", "Człowieka z żelaza" i "Wałęsy. Człowieka z nadziei".

Mydlarska powiedziała, że obok tej wystawy pokazana będzie też wystawa rysunków Andrzeja Wajdy ze zbiorów Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie. W poniedziałek w południe reżyser osobiście ma oprowadzać po wystawie swoich prac.

Przegląd ośmiu filmów, według autorskiego wyboru reżysera rozpocznie w piątek pokaz "Ziemi obiecanej" z 1974 roku. W sobotę pokazane będą: "Kanał", "Popiół i diament" oraz "Krajobraz po bitwie", po projekcji którego ma się odbyć dyskusja reżysera z młodzieżą. W niedzielę pokazane będą: "Brzezina", "Panny z Wilka" i "Wałęsa. Człowiek z nadziei". Jako ostatni zostanie pokazany w poniedziałek "Danton".

W ramach projektu "Według Wajdy" zaplanowano również trzy spotkania z reżyserem. Spotkanie z młodzieżą w sobotę poprowadzi Krzysztof Kornacki, filmoznawca z Uniwersytetu Gdańskiego. Spotkanie z reżyserem i jego żoną Krystyną Zachwatowicz w niedzielę, po projekcji filmu "Panny z Wilka" poprowadzi Dorota Wellman, dziennikarka, która wcieliła się w postać Henryki Krzywonos w filmie "Wałęsa. Człowiek z nadziei". Natomiast w poniedziałek z Andrzejem Wajdą rozmawiać będą Witold Bereś i Krzysztof Burnetko, autorzy książki "Andrzej Wajda. Podejrzany".

Na wydarzenia wstęp wolny. Rezerwację miejsc można potwierdzać na www.ecs.gda.pl

Pod koniec stycznia br. radni Gdańska zdecydowali o nadaniu reżyserowi honorowego obywatelstwa Gdańska. Prezydent miasta Paweł Adamowicz uzasadniając przyznanie tytułu tłumaczył, że "dla Gdańska Andrzej Wajda był, jest i będzie kimś niezwykle bliskim poprzez swoją twórczość, bowiem to Gdańsk wielokrotnie w jego filmach zagrał. To Gdańsk, jego historia, wydarzenia, które tutaj miały miejsce, zwłaszcza w grudniu 1970 roku i sierpniu 1980 roku, zostały językiem artystycznym, językiem filmu opowiedziane powszechnie".

Andrzej Wajda (ur. 1926) jest jednym z najwybitniejszych polskich reżyserów. Debiutował w 1954 r. obrazem "Pokolenie". Kierował zespołem filmowym "X" i Stowarzyszeniem Filmowców Polskich. Był nominowany do Oscara w kategorii "Najlepszy film nieanglojęzyczny" za filmy: "Ziemia Obiecana" (1974), "Panny z Wilka" (1979), "Człowiek z żelaza" (1981) i "Katyń" (2007). W 2000 roku otrzymał statuetkę za całokształt twórczości. Jego filmy wyróżniano także weneckim Złotym Lwem, Złotym Niedźwiedziem na Festiwalu w Berlinale i pięciokrotnie Złotą Palmą podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji