Artykuły

Wielki muzyczny tydzień Poznania (fragm.)

Bezpośrednio po zakończeniu festiwalu muzyki Szymanow­skiego, Poznań przeżywa nastę­pne wielkie dni muzyczne, tym razem związane z osobą Krzy­sztofa Pendereckiego.

W niedzielę w poznańskim Teatrze Wielkim odbyła się z nie­cierpliwością oczekiwana przez całe polskie środowisko muzy­czne, którego przedstawiciele li­cznie zjechali na to wydarza­nie, polska prapremiera opery Pendereckiego "Czarna maska". Przybyło również wielu obserwatorów zagranicznych, a także sam kompozytor, który po mie­sięcznej nieobecności w kraju przyleciał do Poznania wprost z Londynu.

Prapremiera tego dzieła od­była się rok temu w Salzbur­gu. Poznańskie przedstawienia zrealizowano w oryginalnej wersji językowej, a więc po nie­miecku. Libretto napisali Har­ry Kupfer i Krzysztof Penderecki w oparciu o dramat wybit­nego twórcy niemieckiego Gerharta Hauptmanna (1862- 1946) zamieszkałego na Dolnym Śląsku. Akcja dzieła rozgrywa się w 1662 roku w Bolkenhain, dzisiejszym Bolesławcu. Przed­stawienie przygotowali: Mieczy­sław Dondajewski (kierownic­two muzyczne), Ryszard Peryt (inscenizacja i reżyseria) oraz Ewa Starowieyska - scenogra­fia.

Dziś w Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu odbędzie się uroczystość przy­znania Krzysztofowi Pendereckiemu tytułu doktora honoris causa, zaś wieczorem kompozy­tor poprowadzi "Requiem pol­skie" którego wykonawcami będą Jadwiga Gadulanka, Grażyna Winogrodzka, Henryk Grychnik i Romuald Tesarowicz, Chór Filharmonii Narodowej oraz orkiestra Filharmonii Po­znańskiej.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji