Artykuły

Nasza kultura bez wsparcia

Zaledwie kilkanaście wniosków przygotowanych przez świętokrzyskie instytucje kultury otrzymało dotacje z programów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na 2016 rok. Do wzięcia w sumie było 250 milionów złotych, do naszych beneficjentów trafi około 1,9 miliona.

— „Pod względem formalnym wnioski przygotowane były dobrze. Elektroniczny system ich składania służy między innymi eliminowaniu błędów” — zauważa Jacek Kowalczyk z Departamentu Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach.

Rozstrzygnięcia poznaliśmy ze sporym opóźnieniem. Zwykle lista projektów dotowanych znana była już w styczniu, tym razem ministerstwo kazało czekać do marca, a w przypadku niektórych programów lista beneficjentów nie została podana do dziś.

Co zaważyło?

Jak wyjaśnia dyrektor Jacek Kowalczyk, przy ocenie nadesłanych zgłoszeń ministerialni eksperci biorą pod uwagę wartość organizacyjną i merytoryczną przedmiotu wniosku, oceniają go także pod względem strategicznym dla całości polskiej szeroko pojętej kultury. — „Czy oceniający wnioski z ramienia ministerstwa uznali, że w województwie świętokrzyskim nie ma wydarzeń ważnych w skali kraju?” — nie kryje smutku dyrektor i jako przykład podaje działalność Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. — „To placówka, która świetnie się rozwija, liczy się na mapie teatralnej w Polsce, zdobywa nagrody w kraju i za granicą, a jednak nie otrzymała pieniędzy z ministerstwa” — mówi Kowalczyk.

Nie dostały ważne działania

Na długiej liście odrzuconych wniosków znajduje się także między innymi Gminny Ośrodek Kultury w Nowej Słupi, organizator Dymarek Świętokrzyskich, które w tym roku obchodzić będą jubileusz 50-lecia. Wsparcia nie dostanie też przegląd form dokumentalnych NURT, który co roku gromadzi sporą publiczność w Kieleckim Centrum Kultury. — „Siedem wniosków złożyło Muzeum Wsi Kieleckiej. Na razie jest 5 do zera dla ministerstwa, czekamy na rozpatrzenie jeszcze dwóch wniosków” — wyjaśnia Jacek Kowalczyk i podkreśla, że muzeum będzie obchodzić 40-lecie działalności. Bez ministerialnego wsparcia obchody będą skromniejsze.

Dyrektor zauważa, że w ramach programu „Ochrona zabytków” Ministerstwo Kultury rozdysponowało 80 milionów złotych. — „Żaden z ośmiu wniosków pochodzących z Sandomierza, kolebki zabytków kultury, nie dostał pieniędzy” — mówi Jacek Kowalczyk.

Wciąż czekają

Nie znamy jeszcze szczęśliwców, którzy sięgną po dofinansowanie z programu „Edukacja kulturalna”. Wśród wnioskodawców jest między innymi kielecki Teatr Lalki i Aktora Kubuś. — „W sumie złożyliśmy pięć wniosków, o trzech już wiemy, że nie uzyskały wsparcia, dwa złożone w ramach programu «Edukacja kulturalna» wciąż nie zostały poddane ocenie. Nie chcielibyśmy rezygnować z działań, które cieszyły się dużym zainteresowaniem, jak festiwal dla dzieci «Hurra! Art!» czy konkurs dla młodych twórców «Debiuty». Złożymy odwołania, będziemy też szukać środków finansowych gdzie indziej” — podkreśla zastępca dyrektora placówki Joanna Kowalska.

Odwołanie można składać, jeśli ocena wniosku nie jest niższa niż 50 punktów. Większość świętokrzyskich wniosków to kryterium spełnia i podobnie, jak Kubuś, będzie się odwoływać. Na rozpatrzenie odwołania minister ma 21 dni.

Mogą mówić o szczęściu

Wśród nielicznych pozytywnie rozpatrzonych podań z regionu znalazł się wniosek Ochotniczej Straży Pożarnej w Krasocinie, powiat włoszczowski. Tamtejsza Młodzieżowa Orkiestra Dęta otrzymała 45 tysięcy złotych na zakup instrumentów. — „Nawet nie śmieliśmy myśleć, że się uda, zwłaszcza że z roku na rok wniosków jest coraz więcej” — mówi kapelmistrz Bartłomiej Robak. Wylicza, że za pozyskane pieniądze uda się zakupić klarnet, flet, dwie waltornie i tubę. — „To piękny prezent na 110-lecie istnienia orkiestry. Zapraszamy na obchody w sierpniu — zachęca Robak”.

***

Dostali wsparcie

Tylko kilkanaście wniosków z naszego regionu może liczyć na wsparcie z Ministerstwa Kultury. Są to między innymi:

Filharmonia Świętokrzyska — Świętokrzyskie Dni Muzyki, kwota dotacji 50 tysięcy złotych;

Buskie Samorządowe Centrum Kultury w Busku-Zdroju — XXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny imienia Krystyny Jamroz, kwota dotacji 200 tysięcy złotych;

Ochotnicza Straż Pożarna w Krasocinie na doposażenie Młodzieżowej Orkiestry Dętej — 45 tysięcy złotych; Muzeum Okręgowe w Sandomierzu na utworzenie pracowni konserwatorskiej — 63 tysiące złotych;

Filharmonia Świętokrzyska imienia Oskara Kolberga na projekt Filharmonia Otwarta — 16 tysięcy złotych;

Muzeum Okręgowe w Sandomierzu na projekt „Ludowe obrzędy doroczne i rodzinne utrwalone w kadrach filmowych” — 25 tysięcy złotych;

Parafie w Wiślicy, Bejscach, Pińczowie, Klimontowie, klasztor w Chęcinach na prace konserwatorskie — od 70 do 300 tysięcy złotych.

Wnioski odrzucone

Znaczna część wniosków złożonych przez świętokrzyskie instytucje kultury została odrzucona, między innymi:

Gminny Ośrodek Kultury w Nowej Słupi z siedzibą w Rudkach „Żelazne dziedzictwo — u źródeł muzycznych korzeni” — koncert i musical z okazji jubileuszu 50. Dymarek Świętokrzyskich;

Kieleckie Centrum Kultury na Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Sakralnej Anima Mundi;

Kieleckie Centrum Kultury na XV Memoriał to Miles Targi Kielce Jazz Festival;

Teatr w Kielcach na spektakl Wampir według scenariusza Radosława Paczochy inspirowanego powieścią Władysława Reymonta w reżyserii Michała Kotańskiego;

Teatr Lalki i Aktora Kubuś w Kielcach na modernizację, rozbudowę i optymalizację infrastruktury sceny głównej;

Muzeum Wsi Kieleckiej w Kielcach na rozbudowę infrastruktury Parku Etnograficznego w Tokarni na cele działalności kulturalnej;

Europejskie Centrum Bajki imienia Koziołka Matołka w Pacanowie na projekt „Muzyka w Pacanowie — cztery style, cztery tygodnie”.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji