Artykuły

Kraj. Blisko 150 instytucji weźmie udział w akcji "Dotknij Teatru 2016"

Około 150 instytucji i artystów niezależnych z ponad 50 miast przyłączyło się w tym roku do organizowanej po raz siódmy akcji "Dotknij Teatru", która tradycyjnie towarzyszy obchodom Międzynarodowego Dnia Teatru i potrwa od 27 marca do 3 kwietnia. Organizatorami "Dotknij Teatru" są Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi.

Wśród uczestników tegorocznej edycji "Dotknij Teatru" znalazły się teatry publiczne (narodowe, marszałkowskie, miejskie), teatry prywatne, teatry offowe, domy kultury w strukturach, w których działają amatorskie grupy teatralne, grupy nieformalne, artyści niezależni, fundacje, stowarzyszenia i teatry szkolne z 54 miast i miasteczek (z 15 województw). Grono uczestników może jeszcze się powiększyć, bo chociaż oficjalnie termin zgłoszeń minął kilka dni temu, to - tak jak co roku - organizatorzy do ostatnich dni czekać będą na deklaracje wszystkich tych, którzy nie mieli szansy wcześniej włączyć się do akcji.

Szczegółowy program wszystkich wydarzeń "Dotknij Teatru 2016" opublikowany zostanie w najbliższych dniach na stronie (patrz link poniżej).

Akcja "Dotknij Teatru", organizowana jest przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego i Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, który przypada na 27 marca. Celem "Dotknij Teatru" jest stworzenie twórczego spotkania artystów teatru i widzów poprzez różnorodne działania, m.in. spektakle, warsztaty, czytania dramatów, akcje plenerowe, performance, wystawy, próby otwarte, projekcje, wykłady i koncerty, które podczas akcji będą dostępne bezpłatnie lub w specjalnych cenach. Widzowie, zaproszeni do współtworzenia teatralnych wydarzeń, będą mieli możliwość poznania teatru "od kuchni".

Projekt powstał w 2010 roku w Łodzi. Jego inicjatorem była grupa łódzkich artystów i animatorów kultury, a koordynacji podjął się Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka. Niemal równocześnie w Warszawie rozwinął się projekt Instytutu Teatralnego "Chodź do teatru!", realizujący podobne cele. W związku z tym postanowiono połączyć siły oraz zaprosić do programu kolejne regiony.

W 2012 roku "Dotknij Teatru" świętowano już wspólnie w Łodzi, w Wielkopolsce, na Śląsku i na Mazowszu. W 2013 roku przyłączyli się partnerzy ze wszystkich województw, pozwalając na organizację niemal 600 wydarzeń w 45 miastach. W edycji 2014 udział wzięło 49 miast, 178 podmiotów, odbyło się 701 wydarzeń. W 2015 roku udział wzięło już 55 miast, 189 podmiotów, a wydarzeń było blisko 800.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji