Artykuły

Polska prapremiera sztuki Strindberga

W niedzielę na scenie Teat­ru Polskiego w Poznaniu odbędzie się polska prapremiera "Mistrza Olofa" - sztuki Au­gusta Strindberga, jednego z najwybitniejszych pisarzy XIX wieku. Jest to więc - po ,,Zakładniku" Claudela - druga w tym roku próba wprowadzenia na nasze sceny nowej po­zycji repertuarowej.

W oryginalnym i pełnym konfliktów dramacie dwudziestotrzyletni autor zawarł wie­le własnego buntu i gorzkich doświadczeń w zderzeniu ze światem idei, władzy i oportunizmu. Bohater sztuki, młody zakonnik Mistrz Olof to pos­tać historyczna, "Luter szwedzki", który wprowadził idee niemieckiego reformatora do Szwecji w 1524 roku. Olof widząc, że jego ideały zostały wykorzystane do zupełnie in­nych, egoistycznych celów po­lityki królewskiej, pozwala sobie na otwartą krytykę Gustawa Wazy. Wówczas zostaje oskarżony o zdradę.

Reżyserem spektaklu jest prof. Jerzy Kreczmar, jeden z wybitnych twórców i pedago­gów w polskim teatrze powo­jennym. Scenografię zaprojek­tował Zbigniew Bednarowicz, a muzykę skomponował Jan A. P. Kaczmarek. W roli ty­tułowej wystąpi Wojciech Sie­dlecki, w roli Gerta (nieprze­jednanego we wprowadzaniu nowej doktryny) - Aleksan­der Błaszyk, w roli Króla (nie­chętnego zbyt gwałtownej ewolucji umysłów) - Zbigniew Pudzianowski, a w roli Matki Olofa - Irena Maślińska.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji