Artykuły

Gdańsk. Powstała Szkoła Teatru Ulicznego

Artyści cenionego w Polsce trójmiejskiego Teatru Snów otwierają pierwszą w Polsce Szkołę Teatru Ulicznego. Prowadząca teatr Fundacja Teatru Snów zaprasza wszystkich chętnych na bezpłatne zajęcia, które rozpoczną się już 4 marca.

W każdej chwili można dołączyć do grupy inaugurowanego właśnie semestru "zerowego".

Wedle założeń Szkoły Teatru Ulicznego, prowadzonej przez artystów Teatru Snów, powstanie pierwszej w Polsce tego typu placówki wynika z potrzeby zapewnienia odpowiednich warunków dla rozwoju adeptów tej formy sztuki - aktorów, performerów, reżyserów, którzy podejmują działania w przestrzeniach otwartych. Uczestnicy zajęć zdobędą różnorodne umiejętności oraz doświadczenia pozwalające na grę w przestrzeniach otwartych i realizację przedstawień oraz imprez plenerowych.

- Spędziliśmy na ulicy 30 lat, prowadziliśmy warsztaty w wielu miejscach. W kraju jesteśmy znani nie tylko z działalności artystycznej, ale też z tego, że wypracowaliśmy oryginalny, "gdański" styl chodzenia na szczudłach. Od dawna wiemy, że brakuje systematycznych zajęć z teatru ulicznego. Postanowiliśmy to zmienić. Zastanawialiśmy się tylko jak poprowadzić systematyczną naukę i gdzie. I wreszcie znaleźliśmy takie miejsce - mówi Zdzisław Górski, szef gdańskiego Teatru Snów i założyciel Szkoły Teatru Ulicznego.

Teatr Snów wypracował rozpoznawalną w Polsce, "gdańską" szkołę chodzenia na szczudłach. Adepci Szkoły Teatru Ulicznego nauczą się także wielu innych, praktycznych umiejętności.

Teatr Snów wypracował rozpoznawalną w Polsce, "gdańską" szkołę chodzenia na szczudłach. Adepci Szkoły Teatru Ulicznego nauczą się także wielu innych, praktycznych umiejętności. fot. Adam Bogdan

Tym miejscem będzie Dom Otwarty ul. Uczniowskiej 22 w Letnicy. Zajęcia odbywać się będą w piątki (godz. 17-20) i soboty (godz. 10-14) przez 18 miesięcy, czyli przez trzy półroczne semestry. Zajęcia w Szkole Teatru Ulicznego będą bezpłatne (na mocy zasad korzystania z Domu Otwartego).

- Zaczynamy od semestru "zerowego", w którym zajęcia prowadzić będą artyści trójmiejscy. Ruchu scenicznego i tańca uczyć będzie Jacek Krawczyk, do prowadzenia zajęć ze scenografii i obrazów plastycznych zaprosiliśmy Roberta Florczaka i Alicję Grucę, jeśli Przemek Grządziela znajdzie trochę czasu, to poprowadzi zajęcia z klaunady. Myślimy także o tym, by adepci szkoły przygotowywali krótsze lub dłuższe formy sceniczne. Na pewno powstanie też spektakl dyplomowy - dodaje Zdzisław Górski.

W programie Szkoły znaleźć się mają różne stylistyki teatru ulicznego (parada, widowisko, social play, happening, akcja), elementarne zadania aktorskie, działania w różnych przestrzeniach, relacje z partnerami i obiektami, scenografia widowisk plenerowych, konstrukcje, obiekty i rekwizyty, taniec i ruch komponowany, głos w przestrzeni otwartej, śpiew, gra z mikroportem, nauka chodzenia na szczudłach, gra na szczudłach, choreografia szczudlarska, fire-show, żonglerka, gra na instrumentach perkusyjnych, rytm indywidualny i zespołowy, klaunada, maski, techniki wykonania, gra w maskach oraz historia teatru (ze szczególnym uwzględnieniem teatru ulicznego).

Założenie Szkoły Teatru Ulicznego wiąże się z obchodzoną w 2016 roku - trzydziestą rocznicą pierwszego plenerowego występu Teatru Snów. W inaugurowanym w marcu, "zerowym" semestrze Szkoła może mieć około 20 adeptów. Wedle potrzeb liczba ta w kolejnych latach może się zwiększyć. Od kolejnego semestru zajęcia prowadzić mają czołowi twórcy teatru ulicznego w Polsce. Prowadzone są na ten temat rozmowy m.in. z Pawłem Szkotakiem (szef Teatru Biuro Podróży z Poznania), Wojciechem Wińskim (Teatr Usta Usta Republika z Poznania), Jarosławem Zoniem (Teatr KTO z Krakowa) czy Jolantą Krukowską (Akademia Ruchu z Warszawy).

Teatr Snów został założony w 1983 roku. Należał do czołówki polskich teatrów alternatywnych i do dziś jest jednym z najbardziej znanych w Polsce teatrów plenerowych. Na swoisty język teatralny grupy składa się starannie skomponowany ruch, obraz, plastyka, rytm i muzyka. Zespół wystąpił już ponad 600 razy w wielu miastach Polski, jak i za granicą. Prezentował swoje spektakle na prestiżowych festiwalach, między innymi w Awinionie, Marsylii, Lozannie, Edynburgu, Stockton, Gandawie, Sewilli czy Kopenhadze. Teatr Snów jest również laureatem Nagrody Łódzkich Spotkań Teatralnych, Nagrody Międzynarodowych Targów Inicjatyw Teatralnych w Pile, Nagrody Teatralnej Wojewody Gdańskiego. Twórca oraz autor spektakli Teatru Snów - Zdzisław Górski jest laureatem nagród Prezydenta Miasta Gdańska, Marszałka Województwa Pomorskiego, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz festiwali i konkursów teatralnych. Jest również pomysłodawcą gdańskiego Festiwalu Teatrów Ulicznych i Plenerowych FETA.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji