Warszawa. Mariusz Treliński reżyseruje "Salome" w TW-ON
22 marca w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej odbędzie się premiera "Salome" Richarda Straussa w reż. Mariusza Trelińskiego. Z okazji premiery, w dniu 20 marca, obędzie się spotkanie z twórcami spektaklu oraz promocja książki - dwóch utworów należących do klasyki światowej literatury w tłumaczeniu Antoniego Libery - "Herodiady" Gustava Flauberta i "Salome" Oscara Wilde'a.
Gustav Mahler, po obejrzeniu berlińskiego przedstawienia "Salome", napisał w liście do żony: "Jestem przekonany, że to jedno z największych arcydzieł naszych czasów". Podobna była reakcja praskiej publiczności Narodniego divadla na inscenizację Mariusza Trelińskiego (23 października 2014). Teraz kolej na widzów Teatru Wielkiego - Opery Narodowej i ich odczytanie spektaklu, który swoją premierę będzie miał 22 marca.
Nieoczywiste, niedosłowne, niedookreślone, takie są realizacje Mariusza Trelińskiego. Taka jest też "Salome" w jego reżyserii. Dzieło Richarda Straussa to kompozycja mocna i zmysłowa. Treliński
w spójny sposób przenosi ją na scenę operową, interpretując współczesnym językiem. To precyzyjny portret psychologiczny każdej postaci i głęboka refleksja nad relacjami, które je łączą. To również opowieść o rodzinie, skrywającej często mroczne i bolesne tajemnice. Co powstało po odczytaniu w 2014 roku przez Trelińskiego opery Straussa? Niebezpiecznie fascynujący thriller psychologiczny,
pogłębiony warstwą wizualną, koncentrujący się na skomplikowanych zależnościach między postaciami.
***
Richard Strauss "Salome"
Premiera: 22 marca, Teatr Wielki - Opera Narodowa, Sala Moniuszki
Dramat muzyczny w jednym akcie
Libretto: Richard Strauss według dramatu Oscara Wilde`a
Oryginalna niemiecka wersja językowa
Spektakle: 23, 24, 29 marca, 29, 30 czerwca
Koprodukcja: Narodni divadlo w Pradze
Z okazji premiery, w dniu 20 marca o godz. 16.00, w Głównym Foyer Teatru Wielkiego - Opery Narodowej obędzie się otwarte spotkanie z twórcami spektaklu, m.in. reżyserem Mariuszem Trelińskim. Podczas spotkania odbędzie się także promocja książki - dwóch utworów należących do klasyki światowej literatury w tłumaczeniu Antoniego Libery - "Herodiady" Gustava Flauberta i "Salome" Oscara Wilde'a. Tekstom towarzyszyć będzie libretto opery Richarda Straussa "Salome". Książkę bogato ilustrują grafiki Andrzeja Dudzińskiego, którego styl charakteryzuje się obrazowością oraz wyrazistą i mroczną kreską.
Obydwie biblijne bohaterki stanęły w centrum zainteresowania twórców operowych już dawno. Według opowiadania Gustava Flauberta Jules Massenet napisał operę "Herodiada" wystawioną po raz pierwszy w 1881 roku w Brukseli. Tekst Wilde'a stał się natomiast inspiracją do powstania opery "Salome" Richarda Straussa. Pozostający pod silnym wrażeniem utworu Wilde'a kompozytor pracował nad dziełem do 1905 roku. W grudniu pamiętnego roku rewolucji odbyła się premiera "Salome" w drezdeńskiej Semperoper.
Publikacja wypełnia lukę w polskiej literaturze przekładu - "Herodiada" w polskim tłumaczeniu ukaże się bowiem po raz pierwszy w historii. Na spotkaniu obecny będzie autor tłumaczenia - pisarz, Antoni Libera. Książka wychodzi w serii Biblioteka TW-ON.