Warszawa. Przegląd filmów i wystawa rysunków Wajdy w NInA
Wybrane, zrekonstruowane filmy Andrzeja Wajdy - m.in. "Ziemię obiecaną" - oraz jego rysunki w formie multimedialnej można będzie oglądać w NInA. Projekt "Wajdart" rozpocznie w czwartek spotkanie z reżyserem, który w niedzielę będzie obchodził 90. urodziny.
Cykl "Wajdart" potrwa cztery dni. W ramach każdego spotkania odbędą się pokazy dwóch filmów. Wyświetlane będą dokumenty, które - jak podkreślają organizatorzy - "pogłębiają lub kontekstualizują twórczość Wajdy, a często odsłaniają nieznane wątki z biografii reżysera", oraz jego zrekonstruowane cyfrowo pełnometrażowe filmy fabularne. Gośćmi każdego wieczoru będą artyści związani z Wajdą.
Pierwszego dnia goście Narodowego Instytutu Audiowizualnego będą mogli obejrzeć "Cegły i inne nagrody filmowe" (2012), dokument w reż. Marka Brodzkiego wzbogacony o materiały archiwalne i fragmenty dzieł Wajdy. Film opowiada o nagrodach filmowych reżysera "Popiołu i diamentu" oraz o okolicznościach ich przyznania.
Następnie odbędzie się pokaz "Niewinnych czarodziejów" (1960) (na zdjęciu), filmu portretującego polską młodzież lat 50. Bohaterami obrazu są Bazyli (Tadeusz Łomnicki) i Pelagia (Krystyna Stypułkowska), którzy spotykają się w klubie jazzowym i spędzają wspólnie noc.
Gościem czwartkowego spotkania będzie Andrzej Wajda. Rozmowę z reżyserem, jego współpracownikiem Markiem Brodzkim i filmoznawcą Tadeuszem Lubelskim poprowadzi Ryszard Jaźwiński, dziennikarz Polskiego Radia.
Kolejnego dnia wyświetlone zostaną "Biesy po latach" (2013) - dokument Wajdy o inscenizacji powieści Fiodora Dostojewskiego, której premiera odbyła się 45 lat temu w krakowskim Starym Teatrze. W legendarnym przedstawieniu, o którym Wajda powiedział "chwyciliśmy rosyjską duszę za gardło", zagrali m.in. Jan Nowicki i Wojciech Pszoniak.
- "Biesy" to być może najważniejsze wydarzenie artystyczne w mojej pracy dla Teatru. To spektakl miły memu sercu. Dlatego cieszę się, że zrealizowaliśmy film dokumentalny "Biesy po latach" prezentujący zachowane fragmenty sceniczne, wspomnienia aktorów i moje. Film, dzięki któremu przetrwa spektakl i duch ówczesnego teatru. Teatr umiał zabrać głos nie tylko w sprawach artystycznych, ale i politycznych - mówił Wajda przy okazji premiery dokumentu.
Także w piątek zobaczymy "Wesele" (1972), przetłumaczoną na język kina adaptację dramatu Stanisława Wyspiańskiego. W filmie, do którego scenariusz napisał Andrzej Kijowski, wystąpili m.in. Daniel Olbrychski i Ewa Ziętek jako Pan Młody i Panna Młoda, Franciszek Pieczka jako Czepiec oraz Maja Komorowska w roli Racheli.
Gościem piątkowego spotkania będzie Wojciech Pszoniak.
Na 5 marca zaplanowano "Kronikę wypadków miłosnych" (1985) na podstawie powieści Tadeusza Konwickiego. Film opowiada historię miłości zamieszkałych na Kresach Aliny i Witka. Muzykę do filmu skomponował Wojciech Kilar, a wystąpili w nim np. Paulina Młynarska i Piotr Wawrzyńczak. W sobotę pokazany zostanie też "Kredyt i debet" (1999), autobiograficzny film przeplatany wspomnieniami reżysera z czasów m.in. okupacji i studiów.
Cykl zakończy w niedzielę spotkanie z aktorką Anną Nehrebecką oraz pokaz filmu "Ziemia obiecana" (1974) i rejestracji koncertu "Scoring4Wajda". Produkcja, nominowana do Oscara i nagrodzona Złotymi Lwami, opowiada - jak powieść Władysława Reymonta - o trójce przyjaciół: Polaku Karolu Borowieckim (w roli Daniel Olbrychski), Niemcu Maksie Baumie (Andrzej Seweryn) i Żydzie Morycu Welcie (Wojciech Pszoniak), którzy w przemysłowej Łodzi próbują odnieść finansowy sukces.
Koncert "Scoring4Wajda", który odbył się podczas Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie w 2015 roku, była to - jak piszą twórcy przeglądu - "próbą opowiedzenia dorobku Andrzeja Wajdy poprzez pryzmat muzyki wykorzystanej w jego filmach oraz osobowości kompozytorów, z którymi współpracował".
Był pierwszym z cyklu koncertów poświęconych muzyce tworzonej do obrazów najwybitniejszych polskich reżyserów. Podczas wydarzenia zabrzmiały utwory specjalnie skomponowane m.in. przez Zygmunta Koniecznego, Krzysztofa Komedę, Pawła Mykietyna i Krzysztofa Pendereckiego oraz kompozycje napisane do filmów i spektakli Wajdy - np. "Pana Tadeusza", "Zemsty", "Nocy listopadowej", "Człowieka z marmuru", "Tataraku" i "Katynia".
Podczas całego przeglądu widzowie będą mogli także wziąć udział w multimedialnej wystawie rysunków filmowych i storyboardów Wajdy, który w latach 40. studiował malarstwo na krakowskiej ASP. Na wystawie zaprezentowane zostaną wybrane prace graficzne reżysera, w tym portrety innych twórców - np. Gerarda Depardieu w roli Dantona, wizualizacje pomysłów inscenizacyjnych i projekty wykonywane na potrzeby filmów i spektakli teatralnych oraz rysunki z podróży Wajdy m.in. do Japonii i Izraela.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.
Andrzej Wajda jest jednym z najwybitniejszych polskich reżyserów. Debiutował w 1954 r. obrazem "Pokolenie". Kierował zespołem filmowym "X" i Stowarzyszeniem Filmowców Polskich.
Był nominowany do Oscara w kategorii "Najlepszy film nieanglojęzyczny" za filmy: "Ziemia Obiecana" (1974), "Panny z Wilka" (1979), "Człowiek z żelaza" (1981) i "Katyń" (2007). W 2000 roku otrzymał statuetkę za całokształt twórczości. Jego filmy wyróżniano także weneckim Złotym Lwem, Złotym Niedźwiedziem na Festiwalu w Berlinale i pięciokrotnie Złotą Palmą podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes.