Artykuły

Poznań. Wkrótce IX Festiwal Atelier Polskiego Teatru Tańca

Cztery premiery, trzy debiuty choreograficzne i dwa gościnne występy teatrów z Warszawy i Bytomia złożą się na 9. Festiwal Atelier Polskiego Teatru Tańca. Trzydniowe święto tańca, jak nazywany jest przez organizatorów festiwal, rozpocznie się 10 marca w Poznaniu.

Tegoroczną edycję zainaugurują na poznańskiej Scenie Wspólnej dwa spektakle stworzone przez Andrzeja Adamczaka. Widzowie będą mieli okazję zobaczyć "Need me", natomiast po nim, pierwszą festiwalową premierę - spektakl pt. "Touch me", także w choreografii Adamczaka.

- W premierowym spektaklu starałem się ukazać to, w jaki sposób reagujemy na dotyk; jak się zachowujemy, kiedy dotyka nas osoba, którą lubimy, jak to jest w przypadku, kiedy na ten dotyk się czeka. Chciałbym pokazać też tę drugą stronę - nie zawsze przecież z czyjegoś dotyku czerpiemy przyjemność, że może on również powodować ból - i fizyczny i psychiczny - podkreślił w środę na konferencji prasowej Adamczak.

Podczas dziewiątej edycji festiwalu swe premierowe spektakle wystawi także troje tancerzy. Widzowie będą mieli okazję zobaczyć debiut choreograficzny Marcina Motyla o obsesyjnym zarządzaniu czasem pt. "Plan", Adriana Radwańskiego "UNISOno" o dorastaniu i zrywaniu z autorytetami oraz debiutancki występ "Śnienie" uczennicy Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Poznaniu Moniki Błaszczak.

- Mój pomysł powstał z refleksji, że w dzisiejszych czasach coraz mniej myślimy o świecie, który będzie później, i o tym co się poza tym naszym światem znajduje. Chciałabym, aby "Śnienie" było takim tknięciem nieba - czegoś magicznego i niesamowitego - powiedziała Błaszczak.

- Spektakl odbędzie się w Farze i w całym budynku Szkoły Baletowej; we wszystkich klasach, korytarzach, salach baletowych, na oknach, drzwiach, podłodze - wszędzie, gdzie tylko się da. W spektaklu zatańczą wszyscy uczniowie naszej szkoły, czyli ok. 200 osób i troje tancerzy z Polskiego Teatru Tańca oraz muzycy z poznańskiej szkoły muzycznej (...) To będzie to prawdziwe święto tańca - dodała.

Na Scenie Wspólnej swoje gościnne przedstawienia zaprezentują w tym roku także dwa teatry tańca - warszawski Teatr Tańca Zawirowania oraz Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark ze spektaklem dla widzów dorosłych "Zagubieni w skórze" w chor. Anny Piotrowskiej.

Tegorocznej edycji towarzyszyć będzie także wystawa fotografii we foyer Sceny Wspólnej zatytułowana "Taniec". - Ekspozycja będzie się składać z ponad 40 fotografii. Będą to zdjęcia wykonane podczas prób i podczas spektakli, które fotografowałem na żywo. Co ważne, są to zdjęcia z bardzo długiego okresu, praktycznie od samego początku kiedy fotografuje balat, czyli od 1981 roku, czyli jeszcze z czasu, kiedy dyrektorem Polskiego Teatru Tańca był Conrad Drzewiecki - powiedział autor fotografii Maciej Hadrych.

Dziewiąta edycja festiwalu zakończy się 13 marca.

Atelier Polskiego Teatru Tańca rozpoczęło działalność w roku 1999. Tworzy je grupa tancerzy Polskiego Teatru Tańca oraz gościnnie młodzi twórcy z innych zespołów, którzy poszukują nowych dróg aktywności artystycznej: wykonawczej, choreograficznej, scenograficznej i multimedialnej.

Polski Teatr Tańca został powołany z inicjatywy władz miejskich i środowiska artystycznego Poznania w 1973 r. Od 1988 roku dyrektorem naczelnym i artystycznym jest wieloletnia primabalerina Teatru Wielkiego w Łodzi, choreograf i pedagog Ewa Wycichowska.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji