Artykuły

Lutosławski, Penderecki i druga Czarna maska

Dzień szósty Międzynarodo­wego Festiwalu Muzyki Współ­czesnej w Warszawie przyniósł ponowny triumf dwu naj­większym polskim twórcom - Witoldowi Lutosławskiemu i Krzysztofowi Pendereckiemu.

Na popołudniowym koncercie kameralnym, po wykonywanych przez doskonałego wło­skiego solistę Roberto Fabricioni utworach fletowych, Salvatore Sciarrino, Franco Donatoniego i Briana Ferneyhougha gorąco przyjęli słuchacze "Grave" na wiolonczelę i fortepian oraz wręcz owacyjnie "Partitę" na skrzypce i fortepian Witolda Lutosławskiego. Te dojrzałe i piękne dzieła zawdzięczają swój sukces także świetnej interpretacji naszych wybitnych artystów i skrzypka Konstantego Andrzeja Kulki, wiolonczelisty Andrzeja Bauera i pianisty Eugeniusza Knapika.

Głównym wydarzeniem tego dnia było jednak, drugie już na tegorocznej "Jesieni" przedstawienie "Czarnej maski" Krzysztofa Pendereckiego. Tym razem był to występ gościnny specjalnie zaproszonego (we współpracy z Teatrem Rzeczypospolitej) Teatru Wielkiego z Poznania, który przygotował premierę tego dzieła w październiku ub. roku. Odmienny - kameralny w charakterze, z precyzyjnie prowadzonymi rolami - ale co najmniej rów­nie świetny jak premiera war­szawska - spektakl w reży­serii Ryszarda Peryta i scenografii Ewy Starowieyskiej prowadził przy pulpicie dyrygenc­kim Mieczysław Dondajewski; w głównej roli kobiecej (Benigny) wystąpiła Ewa Werka. Wyróżnili się też Radosław Żukowski (kupiec Perl) i Alek­sander Burandt (Jedidja).

Sukces przedstawienia był ogromny. Dla wielu chętnych zabrakło miejsca w sali Ope­retki Warszawskiej, a publicz­ność długo i serdecznie okla­skiwała wykonawców, jak też obecnego na przedstawieniu kompozytora.

Na koncercie nocnym, z udziałem solistów Frauces-Marie Uitti (wiolonczela) i Giancarlo Schiaffini (puzon) wyko­nano - przeważnie z towarzy­szeniem taśmy - szereg utwo­rów kompozytorów różnych krajów, wszystkie prezentowa­ne po raz pierwszy w Polsce.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji