Artykuły

Białystok. Feminizm w tym roku ma nogi Nory Ney

Opera i Filharmonia Podlaska włączyła się w organizację tegorocznych 5. Dni Różnorodności Kobiet Dziew/czyny, które odbędą się w sobotę 5 marca. W tym roku przypada 110. rocznica urodzin Nory Ney, wychowanej w Białegostoku gwiazdy polskiego kina przedwojennego, nazywanej czasami polską Gretą Garbo.

Stowarzyszenie na rzecz Kultury i Dialogu 9/12 chce przypomnieć jej niezwykłą postać. Zbiera też podpisy pod projektem nadania jednej z ulic Białegostoku imienia aktorki.

W Sali Kameralnej OiFP w sobotę 5 marca o godz. 15.00 obejrzymy film "Zew Morza", zrekonstruowaną i odnowioną cyfrowo perełkę polskiego kina niemego, dzieło jednego z najwybitniejszych przedwojennych reżyserów, Henryka Szaro. Zrealizowany według scenariusza Stefana Kiedrzyńskiego, film przeznaczony był dla szerokiej publiczności. Wątek miłosny splata się w nim z sensacyjną akcją, która rozgrywa się m.in. na morzu.

W obsadzie pojawiły się gwiazdy przedwojennego kina polskiego: Maria Malicka, Jerzy Marr i Nora Ney. W celu obsadzenia ról dzieci ogłoszono konkurs - wygrał go m.in. Tadeusz Fijewski (jeden z największych polskich aktorów powojennych), dla którego "Zew morza" był filmowym debiutem. W filmie wzięli też udział oficerowie i szeregowcy Polskiej Marynarki Wojennej oraz Morskiego Dywizjonu Lotniczego w Pucku.

Sceny plenerowe grane były m.in. w Gdańsku, w Gdyni i w Pucku. Zdjęcia kręcono na dwóch torpedowcach ORP KUJAWIAK i ORP GENERAŁ SOSNKOWSKI. Część zdjęć zrealizowano na żaglowcu LWÓW, należącym do Szkoły Morskiej w Tczewie

Muzykę do odrestaurowanej wersji filmu napisał Krzesimir Dębski:

Prelekcję przed pokazem filmu wygłoszą: Jolanta Szczygieł-Rogowska - historyczka i dyrektor Galerii im. Sleńdzińskich oraz Wojciech Bokłago de Bof - projektant mody.

Wspominając Norę Ney warto obejrzeć dokument przygotowany przez Tomasza Wiśniewskiego, białostockiego dziennikarza i historyka, od lat zaangażowanego w ratowanie pamięci o dawnym Białymstoku:

***

Program Dziew/czynów:

- przez cały dzień 5. marca zbieranie podpisów pod projektem nadania jednej z białostockich ulic imienia Nory Ney

- godz. 12.00 - spacer śladami Nory Ney po Białymstoku z Jolantą Szczygieł-Rogowską

miejsce: plac przy pomniku Ludwika Zamenhofa (ul. Białówny)

- godz. 15.00 - pokaz niemego filmu "Zew morza" z 1927 roku poprzedzony prelekcją Jolanty Szczygieł-Rogowskiej i Wojciecha Bokłago de Bof

miejsce: Opera i Filharmonia Podlaska, ul. Odeska 1

- godz. 18:00, 19:00, 20:00 - gra escape room "Tajemnica Nory Ney"

miejsce: Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych, ul. Świętojańska 22

zapisy: dziewczynska.poczta@gmail.com

wstęp: 5 zł, jedna runda - 5 osób

- godz. 21.00 - "Szparkiet w spodniach"

gra: DJ WIKA - najstarsza dj'ka w Polsce i BADA

miejsce: Zmiana Klimatu, ul. Warszawska 6

wstęp: 10 zł

Organizatorem Dziew/czynów jest Stowarzyszenie na rzecz Kultury i Dialogu 9/12.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji